Connect with us

Politika

BORENOVIĆ U SKOPLJU “Nove tehnologije poželjne u izbornom procesu”

Predsjednik PDP i poslanik u PD PS BiH, Branislav Borenović, kao član Delegacije PS BiH u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope i Ad hok komiteta ove institucije, učestvuje u posmatračkoj misiji parlamentarnih izbora u Sjevernoj Makedoniji.
Borenović je, uoči sutrašnjih predsjedničkih i parlamentarnih izbora u Sjevernoj Makedoniji, sa kolegama poslanicima iz Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope, OEBS-a, Evropskog parlamenta i drugim zvaničnicima, prisustvovao pripremnim sastancima sa predstavnicima izbornih komisija, političkih stranaka, vladinih institucija, medija, nevladinog sektora, te međunarodnih institucija.
– Za mene je posebno značajan susret i razgovor sa Aleksandrom Daštevskim, predsjednikom Državne izborne komisije Sjeverne Makedonije, sa kojim sam razgovarao na temu provođenja demokratskog i fer izbornog procesa, kao i o iskustavima Sjeverne Makedonije u korištenju savremenih tehnologija, posebno kada je u pitanju identifikacija birača kroz biometrijski sistem otiska prsta – rekao je Borenović, ističući da se to pokazalo kao jako važan i pozitivan pomak u provođenju izbora u toj zemlji.

Dodaje da je izuzetno važno da je predsjednik izborne komisije Sjeverne Makedonije istakao da sistem biometrijskog otiska prsta odlično funkcioniše i da se uspješno primjenjuje već treći put na izborima u Sjevernoj Makedoniji, na kojima pravo glasa ima više od 1,8 miliona glasača na preko 3500 biračkih mjesta.
– Primjer Sjeverne Makedonije je najbolji pokazatelj da se može uspostaviti fer i pošten izborni proces ako postoji politička volja, da je moguće uspostaviti izbalansirane centralne, gradske/opštinske komisije i biračke odbore u kojima ima dovoljan broj članova i vlasti i opozicije da bi se izborni proces mogao iskontrolisati. Proces brojanja, obrade i prenosa podataka sa biračkih mjesta prati visok demokratski standard, a posebno se, prije dvije sedmice, prilikom održavanja prvog kruga predsjedničkih izbora, uspješnim pokazala upotreba uređaja za biometrijski otisak prsta na svakom od 3500 biračkih mjesta – istakao je Borenović.
Navodi da primjer Sjeverne Makedonije, nama po mnogo čemu bliske zemlje, pokazuje da se nove tehnologije mogu vrlo uspješno primjenjivati u izbornom procesu.

– Ovo što sam saznao oko provođenja izbora ovdje u Sjevernoj Makedoniji je izuzetno dobar primjer, demokratski i tehnološki daleko ispred nas, što pokazuje da je moguće imati korektne izbore. Ko god u BiH traži izgovore da nije moguće koristiti nove tehnologije taj podstiče izbornu korupciju i izborne prevare kao model ponašanja koji urušava uspostavu fer i poštenih izbornih pravila u BiH, što dalje ima reperkusije na političko djelovanje, a samim tim i na svaki segment života – poručuje lider PDP.

Borenović će sutra u regionu Ohrida, u svojstvu međunarodnog posmatrača Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope, pratiti parlamentarne i drugi krug predsjedničkih izbora u Sjevernoj Makedoniji.

Politika

VUKOMANOVIĆ “Srpska gubi milione zbog koncesija, ALI GUBI I PRIRODNA BOGATSTVA”

Republika Srpska gubi milione zbog koncesionih ugovora, a pored novca gubi i prirodna bogatstva. To je jako neuređena oblast o kojoj građani nažalost malo znaju, dok ne dođe pred njihova vrata.

Rekla je ovo poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Tanja Vukomanović tokom diskusije o Izvještaju o radu i finansijskom izvještaju Komisije za koncesije Republike Srpske za 2023. godinu na Devetoj redovnoj sjednici.

– Čitajući sve što piše u Izvještaju i ono što govore mještani i ekolozi, možemo da vidimo da su ova komisija i ovi ugovori napravili puno veću štetu od koristi – rekla je ona.

Vukomanović dodaje da postoji mnogo primjera gdje se pokazalo da se ne sluša riječ građana i ekologa, te da se od pogodovanja krupnom kapitalu uništava priroda i budućnost ove zemlje.
-Ovdje se ne radi samo o novčanoj šteti, radi se o šteti po prirodu i životima stanovnika. Mještanka Mrkonjić grada je najbolje opisala ovo slikovito riječima “nas uništiše, sebe bogate” dok prelazi preko svoje uništene njive gdje je nekada sadila povrće i pojila stoku – istakla je Vukomanović.

Dodala je da je jedino dobro u ugovoru to što će se naplatiti malo više novca od koncesija jer, kako kaže, Srpska ima mizerne naknade, te da je potrebno dvije tri godine naplate da bi se pokrio jedan sudski spor.

– Postoji i problem netransparentnih ugovora, sumnjivih firmi sa po jednim radnikom, takođe i jednog vlasnika sa pet preduzeća, imamo primjer sa mini hidroelektranom i čuveni Slovenac koji je došao da kopa litijum i sad Elektroprivreda od njega otkupljuje koncesiju koju je on dobio za smiješan novac, a mi plaćamo 4 miliona KM – kazala je Vukomanović i dodala da postoje sporne dozvole, sporni ugovori, a Vlada u sve to ide bez sluha za mještane.

Vukomanović kaže da ljudima preko noći niču mašine i rudnici u dvorištima, a da njih za to niko ne pita.

– Ono što je ovdje najstrašnije jeste ekologija koja zbog rudarenja trpi u ovom svemu. Imamo nekoliko primjera gdje je potpuno uništena priroda, gdje se prema riječima mještana i ekologa ne poštuju ni vodne ni ekološke dozvole koje su firme dobile. Primjer za to je rudnik Medna kod Mrkonjić Grada gdje se zagađenje osjetilo čak 50 km okolo, pa stanovnici Sanskog Mosta i Ribnika takođe trpe. Ekolozi tvrde da ne postoje recipijenti za otpadne vode, nema kanalizacionog sliva, te da sve ide direktno u rijeku Sanu – istakla je ona.

Navela je još nekoliko primjera kao što su Bukova kosa kod Prijedora, Bistrica i Lopare koje su sada aktuelne.

– Mještani se bune, ističu da nisu prodali svoju zemlju, a rade im maltene u dvorištu. U Bukovoj kosi su čak počeli da buše iznad bazena koji napaja desetak domaćinstava. Kontrole rudnika gotovo da nema, priroda je uništena, dozvole se ne poštuju, a to u Izvještaju nema – istakla je Vukomanović.

Vukomanović je kritikovala kako se vlast odnosi prema prirodi citirajući načelnika Šipova Milana Kovača koji je rekao “imamo pet rijeka koje samo teku bezveze”.

– Tako se vjerovatno odnose prema svim pirodnim bogatstvima i ovdje u koncesijama se ne radi o korištenju nego iskorištavanju prirode Republike Srpske. U izvještaju piše da su koncesionari shvatili ozbiljnost provođenja zaštite životne sredine i zdravlja, oni valjda po zakonu imaju obavezu da poštuju propise i pravila koja su dobili u dozvolama i da se pridržavaju zakona. Ako ćemo mi da hvalimo da su oni “shvatili ozbiljno poštovanje mjera i propisa” onda imamo veliki problem. U zaključku izvještaja imamo rečenicu u kojoj piše “veliki broj koncesionara pridržava se ugovorenih obaveza”, šta je sa ostalima koji se ne pridržavaju? Ima li nekih sankcija? Znam da vi ne možete sankcionisati, ali možete to bar napisati u izvještaju – dodala je ona.

Vukomanović ističe da su u Srpskoj mnoge oblasti nakaradne, tako i ova i dodaje da je zemlja postala poligon za izvlačenje prirodnih bogatstava koje će izvoziti ko zna gdje i ko zna kome.

– Ova komisija bi imala smisla kada bismo imai ministarstvo i Vladu koja pazi kome daje dozvole i kada bi se svi pridržavali onoga što je propisano, ovako imamo samo suštinu bez forme i pogodujemo samo krupnom kapitalu na štetu građana Republike Srpske – zaključila je Vukomanović.

Nastavi čitati

Politika

SAVIĆ-BANJAC “Neophodna ozbiljna strategija za borbu protiv vršnjačkog nasilja”

Narodni poslanik Mirna Savić-Banjac poručila je da je razmatranje godišnjeg izvještaja Omdusmana za djecu za 2023.godini samo je još jedan pokazatelj da je neophodna ozbiljna strategija za borbu protiv vršnjačkog nasilja, ali i ostalih problema koji se tiču ponašanja djece i omladine.

“Iskoristila sam priliku da relevantne institucije i javnost upoznam sa uslugom Plavog telefona koju vrši UG “Nova generacija” i čije finansiranje donatorskim sredstvima prestaje u oktobru ove godine”, poručila je Savić-Banjac.

Ona je istakla da je analiza rada ove besplatne savjetodavne linije pokazala da su prije nekoliko godina bili jedan ili dva poziva dnevno od strane djece koja razmišljaju o suicidu.

“Tokom 2023. godine su u nekoliko navrata primljena jedan do dva ovakva poziva dnevno. Smatram da ova usluga zaslužuje da ima redovno i sigurno finansiranje, kao samo jedna od mnogih karika koje moraju da budu dio većeg mehanizma”, poručila je Savić-Banjac.

Narodni poslanik je dodala da i dalje ostaje isti problem da se ovakvim izvještajem problemi konstatuju.

“I dalje nedostaje odgovor nadležnih šta je sa rezultatima Programa mjera za jačanje bezbjednosti i sprečavanja nasilja u Osnovnim i srednjim školama Republike Srpske”, naglasila je Savić-Banjac.

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ O VRŠNJAČKOM NASILJU “To je začarani krug i kada se desi PITAMO SE KO JE KRIV”

Iz izvještaja Ombudsmana za djecu jasno se vidi da je vršnjačko nasilje uzelo maha, da je sve učestalije i sve brutalnije.
Generalno gledano, svi treba da se zapitamo i osjećamo odgovorni počevši od roditelja, psihologa, pedagoga, Centra za socijalni rad, Ministarstva prosvjete, policije, ombudsmana jer smatram da je poremećeni sistem vrijednosti došao na naplatu. Institucije su zakazale, rekao je poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nebojša Drinić.

Smatra da je neophodno sistemski djelovati, odlučno krenuti i da se svi zauzmemo da ovaj veliki društveni problem suzbijemo koliko god je to moguće. -Posebno poražavajuća je činjenica da se ogroman procenat djece izjasnio da su svjedočili nekom obliku zlostavljanja školskih drugara, ali da nisu prijavili. To znači da nasilje među djecom postaje opšteprihvaćeno.

Roditelji su svakodnevno u borbi za egzistenciju i najčešće nemaju vremena da se adekvatno posvete djeci. Djeca kopiraju sadržaje sa interneta ili svoje vršnjake. Nerijetko im se serviraju sadržaji koji poručuju da je popularno biti ubica, kriminalac ili raditi nešto nedozvoljeno. U serijama, crtanim filmovima likovi se koji konzumiraju drogu, alkohol i nasilje veličaju i predstavljaju kao simpatični. A kada je nešto stalno prisutno, onda to postaje normalno, naveo je Drinić.

Objasnio je da roditelji često negiraju proble, a u školi smatraju-tu je roditelj.

– To je začarani krug i kada se desi vršnjačko nasilje pitamo se ko je kriv, svako sa sebe skida krivicu, a u suštini SVI SMO KRIVI. I ovo je najvažnije nacionalno pitanje kojem se moramo svi posvetiti ako u budućnosti želimo da imamo djecu kao zdrave, uravnotežene ličnosti, primjerene i dostojne članove našeg društva kojima ćemo se ponositi, dodao je Drinić.

Podsjeća da smo do posljednjih nekoliko godina nemile scene stradanja, ružne priče o vršnjačkom nasilju gledali na Zapadu i u filmovima. Nažalost, u posljednjih godinu dana, gotovo da nema mjeseca da se nešto slično ne desi kod nas u Republici Srpskoj.

-Brana je popustila, a ponašanje djece se otelo kontroli.Ono što me brine jeste činjenica da to bude aktuelno nekoliko dana, prepričava se u narodu, putem medija i spakuje u neku fijoku.Ponekad čitam izjave pojedinih predstavnika institucija koji kada se desi slučaj kažu u narednim danima ćemo zvati roditelje. I sve je u redu. Krajnji rezultat je ništa.Nemamo vremena za odlaganje. Nadležni moraju odmah da reaguj i da drže sve konce do kraja, podvukao je Drinić.

Prema njegovim riječims treba promovisati sport, kulturu, našu tradiciju, istinske vrijednosti

Vršnjačko nasilje je poražavajuća slika društva i neodgovornosti, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Aktuelno