Connect with us

Politika

GDJE SU SRBI U FEDERACIJI U FBiH nema dovoljno Srba za Dom naroda

Iako još nije poznato kako će se popunjavati Dom naroda Parlamenta FBiH, posebno nakon što su izmjene Izbornog zakona BiH nametnute na dan izbora, gotovo je sigurno da Srba neće biti dovoljno i da će Centralna izborna komisija (CIK) BiH morati donijeti pravila na osnovu kojih će se popuniti nedostajući broj.

Naime, Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika u BiH, nametuno je izmjene Izbornog zakona BiH na sam dan održavanja izbora. Te izmjene podrazumijevaju da umjesto po 17 delegata u klubovima Srba, Hrvata i Bošnjaka i pet iz reda ostalih bude po 23 delegata iz sva tri konstitutivna naroda te 11 iz reda ostalih.

U aktuelnom sazivu zbog malog broja Srba koji žive u Federaciji BiH direktno iz kantonalnih skupština ušlo je njih 13, a preostala četiri ušla su na osnovu posebne odluke CIK-a.

“Nakon Šmitove odluke već sada vidimo da neće biti dovoljan broj srpskih predstavnika. Iz Kantona 10, odakle ja dolazim, idu četiri srpska predstavnika. Ostaje da se vidi koliko će Srba ući u Dom naroda, odnosno koliko će brojati nakon objavljenih rezultata izbora. Zasad je nedoumica i mi ne znamo kako će se u drugom krugu vršiti popunjavanje”, rekao je za “Nezavisne novine” Goran Broćeta, delegat Srba u aktuelnom sazivu Doma naroda Parlamenta FBiH.

Primjera radi, Skupština Tuzlanskog kantona u Dom naroda FBiH treba da imenuje tri Srbina, međutim, kako stvari sada stoje, samo dva Srbina su ušla u novi saziv – po jedan iz SDP-a i DF-a. Kako će treći Srbin biti delegiran u Dom naroda FBiH u ovom trenutku nije poznato. Ranija praksa je bila da se taj koji nedostaje iz bilo kojeg naroda delegira na način da se izabere onaj koji nije ušao u Skupštinu, ali je imao najveći broj glasova.

“Iskreno se nadam da je Šmit vodio računa da će Srbi moći adekvatno učestvovati u punom kapacitetu u vlasti Federacije BiH, a ne da kao konstitutivni narod budu mrtvo slovo na papiru. Još nemamo računicu koliko ima Srba izabranih u kantonalne skupštine, možda 15 do 17, i ostaje da vidimo kako će CIK to uraditi”, rekao je Broćeta, dodajući da bi najbolje bilo da se nedostajući broj popuni s lista partija koje dolaze iz Republike Srpske bez obzira na to što one nisu postale paralmentarne.

Osim Srba, veliki problem biće popuniti i Klub ostalih, koji po novim pravilima broji 11 delegata, a mediji iz Federacije BiH već ističu da u Livanjskom kantonu nema onih koji se izjašnjavaju kao ostali. Kod popunjavanja Doma naroda FBiH iz reda Bošnjaka i Hrvata, kako stvari sada stoje, neće biti problema, a u hrvatskim strankama već su izašli s računicom da hrvatske stranke mogu dobiti 18 od ukupno 23 delegata.

Kada je riječ o popunjavanju Doma naroda FBiH, zanimljivo je da je Šmitova odluka završila pred Ustavnim sudom BiH i veliko je pitanje šta će se desiti ukoliko Ustavni sud BiH kojim slučajem kaže da je ono što je nametnuo Šmit neustavno.

Politika

Vladajuća koalicija može donositi sve ODLUKE BEZ OPOZICIJE

SNSD i koalicioni partneri imaju većinu i mogu donositi sve odluke bez opozicije, saopšteno je iz SDS-a.

Iz SDS-a su pozvali vladajuću koaliciju da donesu zakon koji žele da se poštuje na izborima pa da onda pozovu opozicuju da učestvuje na tim izborima.

Iz ove stranke navode da će “i dalje dosljedno raditi u interesu naroda Republike Srpske, boriti se za poštovanje zakona i demokratskih principa”.

Predstavnici političkih partija sa sjedištem u Srpskoj, koje imaju poslanike u parlamentu i odbornike u skupštinama gradova, održali su danas sastanak i istakli da će vladajuća koalicija sutra donijeti odluku o lokalnim izborima, optuživši opoziciju, koja nije došla na sastanak, da ne želi dijalog, već da je lojalna Kristijanu Šmitu i BiH.

Nastavi čitati

Politika

BRANISLAV BORENOVIĆ: Vlast ima sve moguće većine da donosi odluke

Predsjednik PDP-a Branislav Borenović rekao je da vladajuće stranke imaju sve moguće većine da mijenjaju zakone, otkazuju i odlažu izbore.

Borenović je nakon današnje konferencije za novinare predstavnika vladajuće koalicije rekao da im opozicija neće biti alibi.

On smatra da su vladajuće stranke “prve donijele odluku da izađu na raspisane izbore”, ali da prave predstave za narod, saopšteno je iz PDP-a.

Predstavnici političkih partija sa sjedištem u Srpskoj, koje imaju poslanike u parlamentu i odbornike u skupštinama gradova, održali su danas sastanak i istakli da će vladajuća koalicija sutra donijeti odluku o lokalnim izborima, optuživši opoziciju, koja nije došla na sastanak, da ne želi dijalog, već da je lojalna Kristijanu Šmitu i BiH.

Nastavi čitati

Politika

ĐAJIĆ NA SUĐENJU ZELJKOVIĆU! “Nisam vidio da sam kamere platio 280 000 MARAKA”

Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Republike Srpske Vlado Đajić kazao je u banjalučkom Okružnom sudu da je odluku o potrebi nabavke termalnih kamera donio tim ove ustanove, a da mu optuženi Branislav Zeljković nije sugerisao ništa i da sa njim nije o tome pričao.

– Dnevno popijem 30 do 50 kafa i Zeljković je jedan od rijetkih sa kojima nisam popio kafu – kazao je Đajić.

On je bio svjedok Republičkog tužilaštva u predmetu “korona ugovori” protiv Zeljkovića, inače bivšeg direktora Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske koji je nabavljao kamere.

U ovom slučaju, osim Zeljkovića, optuženi su direktori firmi “Prokontrol” iz Banjaluke Slavko Bojić i “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac, te vlasnik Turističke agencije “Travel for fan” Saša Marković. Optužnicom je obuhvaćen i bivši direktor banjalučke firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić. Terete ih za zloupotrebe u nabavci medicinske i zaštitne opreme u vrijeme pandemije virus korona čime su oštetili budžet Srpske za više od 1,3 miliona KM.

– Kamere su nabavljene, bile su ispravne i odradile su svoju funkciju. Zahtjev za njihovu nabavku sam diktirao, a sekretarica je kucala. Zahtjev je poslat Institutu za javno zdravstvo koji je po odluci Kriznog štaba i premijera, bio zadužen za nabavke sve opreme u vrijeme pandemije – rekao je Đajić.

Istakao je da sa Zeljkovićem nije razgovarao o kamerama ni prije ni poslije nabavke.

Pojasnio je da je tim UKC –a Srpske donio odluku o nabavci šest stacionarnih i 20 ručnih termalnih kamera.

– Nabavka je bila opravdana u cilju borbe protiv kovida čiji je jedan od simptoma visoka temperatura. Termalne kamere su postavljene na ulaze i mogle da izmjere temperaturu više osoba i odradile su posao, a i dan danas su gore – rekao je Đajić. Republički tužilac Sanja Tadić – Stojisavljević mu je pokazala pedračun firme “ARS Sistemi” za nabavku šest stacionarnih termalnih kamera vrijednih 180.000KM i 20 ručnih vrijednosti 100.000 KM te pitala da li je to vidio.

– Nisam imao vremena da se bavim time, to su sve službe radile- rekao je Đajić.

Tužilac ga je pitala da li je znao da imaju i drugi ponuđači termalnih kamera i da li se bavio time, Đajić je odgovorio da za to nije imao vremena.

Istakao je i da nije kontaktirao sa direktorom firme “ARS Sistemi” Vladimirom Vuletićem i da ne zna kako je on znao koje kamere trebaju UKC-u.

Tužilac je rekla da je u istrazi kazao malo drugačije, odnosno da je moguće da je Vuletić za nabavku čuo od nekog iz tima UKC-a koji je o tome raspravljao. Đajić je potvrdio da je to moguće da je tako, ali da to ne zna i da on ništa Vuletiću nije rekao.

Drugi svjedok tužilaštva Vladimir Mašić rekao je da Institut za javno zdravstvo nije bio spreman da preko noći postane centralni organ za nabavke svih medicinskih sredstava koja su bila neophodna u vrijeme pandemije virusa korona.

Svjedok Mašić, koji je u vrijeme pandemije bio referent za pravne poslove u Institutu, kazao je da mu je koleginica Zora Bilić donijela dokumentaciju o nabavci kamera i da je to samo potpisao.

– Rekla je da to treba hitno da se uradi i tada nisam detaljno ni pregledao o kojim dokumentima se radi i koja je cijena nabavke. Sve sam saznao kada je policija došla u Institut, jer sam tada od kolega ekonomske službe tražio da mi dostave svu dokumentaciju – kazao je Mašić.

Naglasio je da mu je bilo čudno da je ponuda stigla u 9.20 časova, a da se komisija sastala u 10.05 časova i da je odluka o javnoj nabavci donesena u 10.20 časova.

– Bilo mi je čudno, jer je pauza u Institutu od 10 do 10.30 časova. Odgovorno tvrdim da Zeljković nije bio na tom sastanku – rekao je Mašić. Zeljković je svjedoka upitao da li je bio upoznat sa preporukama za korišćenje pauze za vrijeme kovida 19.

-Ne sjećam se tih preporuka – kratko je rekao Mašić, na šta ga je Zeljković podsjetio da su pauzu mogli koristiti u toku dana kada žele, ali da ne idu svi u periodu kao inače.

Zeljkovićev branilac Jadranka Ivanović upitala je Mašića da li je njen klijent Zeljković ikada vršio pritisak na radnike u Institutu i naređivao koliko kojih kamera trebaju nabaviti, a Mašić je rekao da nije.

Nastavi čitati

Aktuelno