Društvo
Inflacija nas proždire: Manje se kupuju stanovi i automobili, neki se ODRIČU I RUČKA
Ekonomska kriza, poskupljenja i male plate, većinu građana Srbije primorale su da promijene životne i kupovne navike.
Prve na udaru krize našle su se velike investicije poput kupovine stana ili automobila, o čemu svjedoče i podaci zvanične statistike o padu kupovine nekretnina na kredit i pad prodaje i novih i polovnih vozila od početka godine.
Neki su se odrekli putovanja ili su ih odložili, ali najozbiljniji udar ipak su osjetili oni sa najnižim primanjima, iz čijih novčanika najviše novca odlazi na kupovinu hrane, koja uz energente ima i najveći udio u inflaciji. Oni sada razmišljaju kako da uštede na svakom ručku.
Stručnjaci kažu da su mnogi odustali od kupovine zbog poskupljenja, ali da od strukture potrošačke korpe i životnih navika svake porodice zavisi i koliko je zapravo pogođena aktuelnom krizom.
Istraživačica organizacije Iri je, povodom istraživanja o promjenama navika potrošača u Evropi usljed nove krize, rekla da ozbiljan “umor od inflacije” s kojim se suočava prosječan evropski potrošač prisiljava kupce na niz prilagođavanja ponašanja koja nisu viđena od sedamdesetih godina prošlog vijeka. Izvještaj Irija je otkrio da 58 odsto potrošača već navodi da su smanjili nabavku osnovnih stvari, a 35 odsto njih je ušlo u ličnu štednju i uzimalo kredite za plaćanje računa.
Ekonomska kriza, poskupljenja i male plate, većinu građana Srbije primorale su da promijene životne i kupovne navike. Prve na udaru krize našle su se velike investicije poput kupovine stana ili automobila, o čemu svjedoče i podaci zvanične statistike o padu kupovine nekretnina na kredit i pad prodaje i novih i polovnih vozila od početka godine. Neki su se odrekli putovanja ili su ih odložili, ali najozbiljniji udar ipak su osjetili oni sa najnižim primanjima, iz čijih novčanika najviše novca odlazi na kupovinu hrane, koja uz energente ima i najveći udio u inflaciji. Oni sada razmišljaju kako da uštede na svakom ručku.
“Kupovaćemo manje kvalitetne namirnice”
Ekonomista Danilo Šuković kaže za Euronews Srbija da će se inflacija na više načina odraziti na budžete potrošača, tako što će postati štedljiviji, u nastojanju da sačuvaju budžet kojim raspolažu i manje će trošiti.
– Mijenjaće se struktura potrošnje. Građani će se odreći nekih luksuznih dobara, koja im nisu potrebna u kratkom roku, a više će trošiti za ono što je egzistencijalno. Posebno će se struktura mijenjati kod siromašnog stanovništva. Kada čovjek ima manje para, ne može da kupuje kvalitetnije meso, mlijeko ili sir, nego će ići na sve manje kvalitetne namirnice, što će se naravno loše odraziti ne samo na standard već i na zdravlje stanovništva – kaže Šuković.
Prema podacima Repubičkog zavoda za statistiku, u prvih devet mjeseci promet u maloprodaji je zbog poskupljenja bio 22 odsto viši u odnosu na 2021. godinu, ali počinje da pada. Šuković prognozira da će, ukoliko inflacija bude dalje rasla, te tendencije biti sve veće.
– Mi smo nažalost zemlja gdje je procenat siromašnog stanovništva visok i ovaj problem promjene strukture potrošnje biće jako prisutan i to je nešto što se ne može izbjeći – smatra Šuković.
Nedostatak konkurencije utiče na cijene
Dušan Protić iz Centra za evropske politike kaže za Euronews Srbija kaže da su problemi u potrošača u ovoj zemlji vezani za strukturu tržišta i da su stariji od postojećih prilika. On napominje da se može reći da imamo neki miks – neki problemi su slični kao na tržištima razvijenijih zemalja, dok su neki specifični i u najvećoj mjeri su vezani za nedovoljan stepen konkurencije na domaćem tržištu u pojedinim sektorima.
– Kao potrošači osjećamo i te probleme koji se javljaju i sa povredama konkurencije. Možda nedostatak konkurencije nije uvijek povreda po sebi, već posljedica ekonomskih prilika. Povredu koja podrazumijeva zloupotrebu tog položaja, neopravdane cijene, nereagovanje na potrebe potrošača, neadekvatan kvalitet plaća potrošač ili kroz neadekvatnu robu ili cijenu – objašnjava Protić.
On napominje da se inflacija u Srbiji ne osjeća toliko na cijenama energije, koliko na cijenama robe široke potrošnje u čije je cijene uračunato i poskupljenje energenata.
– Čim je kriza smanjuje se tekuća potrošnja i ljudi pokušavaju da sačuvaju novac za crne dane. Trgovci su skloniji nekim povredama poslovne prakse ili uobičajenih uslova pružanja usluga koji su rezultat njihovih pokušaja da odgovore na tu krizu. Na taj način prave neki, što bi se reklo, faul i onda to izaziva više odgovora na strani potrošača – kaže Protić.
Čega se prvo odriču potrošači?
Istraživanje koje je agencija Promocija sprovela za RTL pokazalo je da poskupljenja u Hrvatskoj najviše utiču na smanjenu potrošnju odjeće, obuće i nakita. Čak 52,2 odsto ispitanih reklo da je značajno smanjilo potrošnju, što znači da manje kupuje čak svaki drugi stanovnik. Ipak, 40,9 odstograđana je zadržalo iste navike i u tom aspektu inflacija na njih nije uticala.
Štedi se i na putovanjima, gotovo svaki drugi ispitanik, njih 47,8 odsto, smanjio je izdatke za odlazak na odmor, što znači da biraju jeftinije destinacije ili ne putuju. Više od trećine, 38,4 odsto, izjasnilo se da troši isto kao i prije krize, a ima i onih koji su povećali troškove, prenosi Blic.
Podaci pokazuju da će teret krize podnijeti i društveni život, jer je gotovo 45 odsto građana odlučilo da manje troši na izlaske i druženja. Gotovo isti je procenat onih koji su zadržali stare navike, 44,9 odsto. Kultura kupovanja poklona porodici i prijateljima za rođendane, praznike ili čak bez povoda, široko je rasprostranjena u Hrvatskoj, kao i u Srbiji, ali kriza je, kako piše RTL, očigledno i tu umiješala svoje prste. Da se manje kupuje i poklanja, kaže 44,3 odsto anketiranih. Više cijene alkohola uticale su na to da je 43,7 posto smanjilo potrošnju vina, piva i žestine.
– Svakodnevno svjedočimo poskupljenjima hrane i teško s prosječnim primanjima napuniti potrošačku korpu, a kamoli s manje od toga ili penzijom, ali se jesti mora, pa gotovo 60 odsto kupuje iste namirnice kao i prije 59,6 odsto, iako ih plaća više. Anketa je pokazala i da su građani smanjili bavljenje sportom i hobijima. Kaže tako gotovo trećina ispitanih 30,0 odsto, ali više od polovine ispitanih se ipak rekreira isto kao i prije – piše RTL.
Istraživanje je pokazalo da su se potrošačke navike najmanje promijenile kada je u pitanju plaćanje osiguranja, lične higijene i kupovine električnih uređaja, poput mobilnih telefona i kućnih aparata koji su neophodni i koji se moraju zamijeniti kada se pokvare. Na hrani ne štedi 59,6 odsto ispitanika, a izdatke za cigarete nije smanjilo 48,9 odsto ispitanika.
srpska info
Društvo
Vremenski obrt pred praznike: OVO niko nije očekivao
Nakon tmurnog i hladnog dana, prema vremenskoj prognozi meteorologa amatera Marka Čubrila, očekuje se sunčanije vrijeme uz pojavu mraza, a zatim od subote poslije podne do ponedjeljka stiže prolazno pogoršanje uz padavine.
Veći dio sljedeće nedjelje trebalo bi da bude relativno topao sa maksimalnim dnevnim temperaturama lokalno čak i do 14-15 stepeni.
Čubrilo u prognozi navodi da će u četvrtak biti uglavnom oblačno i tmurno, ali pretežno suvo, samo ponegdje u nižim predjelima će biti slabe rosulje, dok je preko 600 metara nadmorske visine moguće provejavanje snijega.
“Petak donosi više vedrine te bi ujutro ponegdje bilo i slabog mraza uglavnom do -6 stepeni Celzijusa, koliko se očekuje u nekim kotlinama Srbije, na sjeveru Crne Gore i središnje BiH. U toku dana će biti promjenljivo oblačno uz sunčane intervale i za koji stepen toplije u odnosu na četvrtak,” objavio je Čubrilo.
U subotu poslije hladnog i ponegdje mraznog jutra tokom poslijepodneva očekuje novo naoblačenje koje će nižim predjelima donijeti kišu, a oblastima preko 800 metara nadmorske visine susnježicu i snijeg. Naredna dva dana, u nedjelju i ponedjeljak, biće umjereno do znatno oblačno vrijeme uz padavine povremeno.
U predjelima ispod 800 metara nadmorske visine uglavnom će biti naleta kiše, a preko te visine susnježice i snijega.
Vjetar će biti umjeren do pojačan, u subotu prvo jugozapadni, a zatim sjeverozapadni. Subota donosi maksimumalne temperature slične maksimumima u petak, a u nedjelju će uz više sunca nad velikim dijelom regiona biti malo toplije.
Sljedeća sedmica će početi sa nižim temperaturama, a zatim će uslijediti novi obrt u atmosferi koji donosi otopljenje, što niko nije očekivao sada, oko dvije nedjelje pred doček Nove godine.
“U ponedeljak će ponovo bilo malo hladnije, kada bi slabe kiše trebalo da bude na severu regiona. Od utorka sve do oko 21. decembra će biti relativno toplo uz mestimičnu pojavu jutarnje magle. Dnevne maksimalne temperature vazduha će biti od 5 do 12, a lokalno i oko 14 stepeni Celzijusa,” kaže Marko Čubrilo.
Zahlađenje se očekuje poslije 21. decembra i ono bi moglo da obilježi posljednju dekadu mjeseca.
Da li to znači da ćemo u novogodišnje praznike ući sa pravim zimskim vrijednostima i snježnim pokrivačem još uvijek ostaje da se vidi, ali prema mnogim meteorološkim najavama Nova godina bi mogla da prođe uz niže temperature, susnježica i snijeg i u nižim krajevima zemlje, prenosi “b92“.
Društvo
SVE PO SIROTINJI Višković potvrdio: Skuplja struja u narednoj godini
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković govoreći o situaciji u Rudniku i termoelektrani “Ugljevik”, je rekao da ga zabrinjava da je rukovodstvo ovog preduzeća dovelo termoelektranu u situaciju da nema uglja.
– Vlada Republike Srpske prihvatila je na današnjoj sjednici da plaća 10 miliona evra godišnje u narednih sedam godina plus jedna trećina električne energije na osnovu odluke Arbitražnog spora iz Beograda koji su pokrenuli Slovenci u RiTE `Ugljevik` kako bi na neki način skinuli taj balast Ugljeviku i Elektroprivredi Srpske”, rekao je Višković za RTRS.
Višković je rekao da će u 2025. godini u Srpskoj doći do povećanja cijene električne energije koju donosi Regulatorna komisija za električnu energiju Republike Srpske.
– Vlada u funkciji Skupštine akcionara kao vlasnik ERS-a daje određene smjernice po kojima cijena električne energije ne smije biti veća za privredu i domaćinstva u odnosu na Federaciju BiH”, istakao je Višković.
On je naveo da će za potrošnju od 200 do 1.000 kilovat-časova, što je slučaj kod 90 odsto građana Srpske, računi za struju biti uvećani od 2,5 KM do 10 KM.
“U prosjeku će poskupljenja električne energije u idućoj godini za domaćinstva iznositi 7,6 odsto, a za privredu oko 10,5 odsto”, rekao je Višković.
Društvo
DANAS JE PETAK 13. Vjeruje se da je NAJBAKSUZNIJI DAN U GODINI, a mnogi očekuju da će se nešto loše desiti
Čuvena holivudska priča u nastavcima, koja je prvi put prikazana u kinima 1980. godine pod nazivom “Petak trinaesti”, bila je odlična podrška da se sujeverje o tom datumu kao najbaksuznijem dodatno proširi diljem svijeta.
Tako pojedine kompanije u svojim avionima nemaju sjedište broj 13, u nekim višespratnicama nedostaje 13. sprat, već odmah ide 14, a ima i hotela koji nemaju sobu s tim “zloglasnim” brojem…
Mnogo je i pojedinaca kojima je cijeli dan kad je petak 13. nekako neugodan, svi očekuju da će se nešto loše desiti.
A kad se spoje petak i broj 13, vjeruje se da tada ne valja činiti ništa od onoga što se inače već smatra baksuznim, poput prolaska ispod ljestava, otvaranja kišobrana u kući, prosipanja soli, a ako ste vani, treba izbjegavati da vam crna mačka ne pređe put.
Odakle sve to sa današnjim danom i datumom potiče? Nagađa se. Tako se potežu biblijski argumenti da su Adam i Eva izbačeni iz Edena u petak jer mu je ona dala jabuku, da je potop počeo u petak i da je Noa krenuo u spasavanje, te da je Hristos razapet u petak. Neki kažu i da je na satanističkim ceremonijama uvijek prisutno 12 vještica i đavo. A broj 13, zajedno s petkom, baksuzan je još od 1307. godine, kada je francuski kralj izdao naređenje da se uhapse i pogube templari.
Ako vjerujete u sve ovo, onda znate što vam je činiti. Ako ne vjerujete, onda je za većinu vas kraj radne sedmice.
-
Banjaluka2 dana ago
DRAMATIČNO U SKUPŠTINI SRPSKE! Stanivuković i Petrović ŽELE DA UĐU U SALU (VIDEO)
-
Banjaluka2 dana ago
GRADONAČELNIKU ZABRANJEN ULAZ U SALU NSRS “Očigledno da Banjalučani smrde”
-
Politika2 dana ago
KAKAV RJEČNIK PREMIJERA!? “Stanivuković ništa neće moći pitati! ZABOLI ME K*RAC ZA NJIM”
-
Banjaluka2 dana ago
POLICIJA NAPRAVILA HAOS! Zatvorene ulice oko zgrade Vlade RS
-
Politika3 dana ago
KO STOJI IZA TAJNOG KREDITA? Višković: Ne mogu da vam kažem ko nam je dao 100 miliona KM
-
Svijet2 dana ago
PAO FEJSBUK! Ali i druge aplikacije kompanije Meta
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Tražimo sutra sastanak sa rukovodstvom Vlade i NSRS” (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
ĐAJIĆ PONOVO LAGAO JAVNOST! “Ne možemo raditi operacije kao kod predsjednika u SRPSKOJ”