Connect with us

Politika

Maja Dragojević-Stojić: „DIREKTORI POPIJU I POJEDU VIŠE nego što cijela Srpska ZARADI OD PRODAJE ŠUMA“

„Ukratko, našim šumama gazduje katastrofa. I izveštaj je iz 2020. godine ali ništa mi više i bolje ne možemo da očekujemo ni u ove sad 4 godine, (od toga) kako se radilo 2020. godine. Tako da, stvarno, kako se upravlja našim šumama dobro je da uopšte imamo hlad iznad glave. Premijer Višković je još u septembru 2019. godine obećao da će se razračunati – kako je to tad rekao – sa direktorima i rukovodiocima u Šumama Republike Srpske koji ne ostvaruju pozitivne rezultate. To je sve ponovio i u maju 2020. godine. Mi smo sad u martu 2024. godine i od svega imamo samo jedno veliko ništa i još gore rezultate. Ko će i da li će da odgovara za ovakvo stanje?“, navela je poslanica SDS-a, Maja Dragojević-Stojić, na posljednjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske, na kojoj su razmatrani negativni revizorski izvještaji iz prethodnog petogodišnjeg perioda, u kome je vladajuća većina blokirala razmatranje tih izvještaja u Skupštini. Njenu diskusiju o stanju u „Šumama Republike Srpske“, u nastavku, prenosimo u cjelosti. Uz čestitku za Međunarodni dan šuma.
U 2024. godini smo dočekali da raspravljamo o radu javnog preduzeća iz 2020. godine. Sama ta činjenica predstavlja skandal po sebi obzirom da se radi o preduzeću koje upravlja jednim od najznačajnijih resursa Republike Srpske i ujedno jednim od najvećih poslodavaca, tačnije zapošljava preko 4500 radnika. To bi isto bilo kao da sada, recimo, ja koja imam sina drugi razred srednje škole, raspravljam o njegovim ocjenama na polugodištu u 9., recimo, razredu. Znači, smiješno, besmisleno, prosto onako da se čovek zapita o čemu se tu sve radi.


Revizor je u svom izvještaju utvrdio ono što se već godinama zna i što javnost dobro shvata – da se šumama Republike Srpske, kao neprocjenjivim resursom, ali i javnim preduzećem, upravlja neodgovorno, neplanski, bez osvrtna na opšti interes, sve na granici kriminalnog, uz prisutne mnoge neregularnosti i nepravilnosti. Ja ću reći samo nekoliko teza koje idu u prilog ovom što sam sad rekla, znači, samo neke od nalaza revizora.

Rukovodstvo Šuma Republike Srpske obračunalo je naknade za razvoj nerazvijenih dijelova opština za 2020. godinu 337 hiljada konvertibilnih maraka manje nego što je to zakonom propisano kako bi pokrila gubitak. Ovo javno preduzeće u 2020. godini ostvarilo je profit od 170 hiljada konvertibilnih maraka, a poređenja radi za reprezentacije, odnosno ručkove i čašćenja za direktore potrošeno je 100 hiljada maraka više tačnije 260 hiljada maraka za 2020. godinu. Znači, direktori popiju i pojedu više nego što cijela Republika Srpska zaradi od prodaje šuma.

Potraživanja koja su dospjela na naplatu a nisu naplaćena prelaze 17, kao što smo čuli, miliona konvertibilnih maraka, a od tog iznosa preko 10 miliona je spornih i sumnjivih potraživanja.

Ja ću sad stvarno da pročitam, čisto da javnost bude upućena u ove brojke, ovo je isto nevjerovatno. Evo recimo, najvećim dijelom potraživanja se odnose na potraživanja kod šumskog gazdinstva Gorica 874.430 KM, Šumsko gazdinstvo Ribnik 693.355 KM, Šumsko gazdinstvo Prijedor 516.398 KM, Šumsko gazdinstvo Oštrelj-Drinić 435.580 KM, Klekovača 386.460, Visočnik 422.280 KM, Šumsko gazdinstvo Borja 329.890 KM, Zelengora preko 267 hiljada, Romanija preko 255 hiljada, Šumsko gazdinstvo Birač 164.980, Šumsko gazdinstvo Vrbanja 131.890 KM.

Ko rukovodi ovim gazdinstvima? I jel’ se zna ime tih direktora? Jel’ zna Tužilaštvo njihova imena? Da li je neko odgovarao za ova potraživanja? Da li zna ministar, premijer? Ko toleriše i dozvoljava da se ovolike pare prepuste i bace u nepovrat?

Dalje, direkcija ovog preduzeća je zaključila ugovor o djelu sa licem za stručne usluge iz oblasti informacionih tehnologija. Znači, čuli smo da je to nabavka vrijednosti skoro 20 miliona konvertibilnih maraka koji je, ni manje ni više, dobio PROINTER, znači za konfiguraciju i instalaciju informacionog sistema za ovo javno preduzeće. Pri tome, nije dostavljen izvještaj o postupku javne nabavke niti su objavljeni osnovni elementi ugovora o nabavci. Znači, ko od ovog ima koristi? Samo PROINTER. Ja ne znam dal’ to još nekog čudi ovde.

E, sad slijede detalji iz rubrike ‘vjerovali ili ne’. Ovo stvarno baš želim da javnost čuje.

Pojedinim radnicima su isplaćivane stimulacije više od tri puta na godišnjem nivou. Šumsko gazdinstvo Doboj je platilo fakturu za dopunu ENC-a, to je elektronska naplata putarine, pri tome uopšte nemaju uređaje ENC, znači ne postoje u tom Šumskom gazdinstvu. Šumsko gazdinstvo Prijedor nije obračunalo troškove doprinosa za zapošljavanje i profesionalnu rehabilitaciju invalida. Radnicima su isplaćivane stimulacije u iznosima od 10 do 20 procenata bez odluke direktora, znači „onako“, „na riječ“. Jedno šumsko gazdinstvo nema elektronsku evidenciju ugovora a većina ne zna da izvrši popis kako treba.

Ljudi, da li smo mi uopšte normalni? Ovako se ne vodi ni štand na pijaci a kamoli preduzeće sa 5000 zaposlenih.

Ukratko, našim šumama gazduje katastrofa. I izveštaj je iz 2020. godine ali ništa mi više i bolje ne možemo da očekujemo ni u ove sad 4 godine, (od toga) kako se radilo 2020. godine. Tako da, stvarno, kako se upravlja našim šumama dobro je da uopšte imamo hlad iznad glave. Premijer Višković je još u septembru 2019. godine obećao da će se razračunati – kako je to tad rekao – sa direktorima i rukovodiocima u Šumama Republike Srpske koji ne ostvaruju pozitivne rezultate. To je sve ponovio i u maju 2020. godine. Mi smo sad u martu 2024. godine i od svega imamo samo jedno veliko ništa i još gore rezultate. Ko će i da li će da odgovara za ovakvo stanje?
revizije.info

Politika

Stupile NA SNAGU izmjene Izbornog zakona koje je NAMETNUO ŠMIT

Svi amandmani na Izborni zakon BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za viskog predstavnika u BiH, 26. marta ove godine, a koji su se odnosili na uvođenje novih tehnologija u izborni proces i davanja većih ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji, stupili su na snagu.

Naime, kako je navedeno u odluci, Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na službenoj internetskoj stranici Kancelarije visokog predstavnika, ili prvog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”, koji god od tih dana nastupi ranije.

“Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koji čini sastavni dio ove Odluke, stupa na snagu na način predviđen članom 114. navedenog zakona, na privremenoj osnovi, sve dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji u istom obliku, ili dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji uz izmjene i dopune”, navedeno je u odluci.

Izuzetno od ovih odredbi Šmit je odredio da članovi 76. do 81., članovi 84. do 105. i članovi 111. i 112. zakona će stupiti na snagu 19. aprila 2024. godine, pod uvjetom da Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji izmjene i dopune Izbornog zakona BiH koje se odnose na pitanja iz ovog stavka prije tog datuma.

To znači da su sve donesene odredbe Šmita stupile na snagu.

Šmit je odlukom odredio uvođenje “izbornih tehnologija” u proces glasanja, a to se odnosi na skenere, video nadzor na biralištima i elektronsku identifikaciju birača. Prije implementacije provešće se pilot projekat u deset opština za lokalne izbore koji će se provesti ove godine.

Odlukom je Šmit dao ovlasti CIK-u da imenuje predsjednike i zamjenike svih biračkih odbora u cijeloj državi, koji ne smiju biti članovi političkih stranaka biti obavljati dužnosti u tijelima političke stranke. Ostale članove biračkih odbora i njihove zamjenike imenuje opšinska izborna komisija, na prijedlog političkih subjekata.

Osim toga, izvršena je i korekcija dijela u vezi s djelovanjem medija tokom izborne kampanje. Šmit je tako nametnuo i nekoliko izmjena koje se tiču djelovanja online medija odnosno “fantomskih portala” koji nemaju jasno definisanu vlasničku i uredničku strukturu. Ovime bi trebala biti spriječena pojava “nicanja” portala uoči izbora koji su jasno opredijeljeni za jednu političku opciju.

Svojim izmjenama, Šmit je zabranio glasanje za više od tri osobe sa stranačke liste, dok je do sada taj broj bio neograničen.

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Aktuelno