Connect with us

Društvo

Najveći rast penzija u okviru jedne godine u RS

Za 275.000 penzionera Republike Srpske u ovoj su godini penzije povećane za 14 odsto i to je najveći rast u okviru jedne godine, a već od januara slijedi redovno i procentualno najveće do sada usklađivanje i rast penzija od 13 do 15 odsto, kaže Milić.

Direktor Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO) Mladen Milić kaže da je od početka primjene važećeg Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju, počev od 2012. godine do danas, bilo ukupno 18 povećanja penzija, šest redovnih godišnjih usklađivanja i 12 vanrednih povećanja.

“Kada se saberu svi procenti nominalno je to 44,53 odsto, a efektivno ili stvarno povećanje je 54,73 odsto”, rekao je Milić.

On je dodao da je u ovoj godini dva puta bila i jednokratna isplata po 100 KM za sve penzionere, za šta je Vlada Republike Srpske izdvojila oko 55 miliona KM.

Milić je podsjetio da je redovno godišnje usklađivanje penzija u januaru ove godine bilo po stopi od 3,36 odsto, a Vlada je paralelno donijela odluku i o vanrednom povećanju penzija za 0,64 odsto, čime je obezbijeđeno povećanje penzija od četiri odsto.

“Vlada je, vodeći računa o standardu najstarije populacije u Republici Srpskoj, u maju donijela odluku o vanrednom povećanju penzija od 10 odsto i praktično išla korak ispred rasta inflacije i prosječne plate i penzije su u ovoj godini rasle nominalno za 14 odsto, a efektivno ili stvarno povećanje je 14,42 odsto i to je do sada najveće povećanje penzija u okviru jedne godine”, naveo je Milić.

Prema njegovim riječima, ako se uzme u obzir da su prihodi Fonda rasli za 15,04 odsto za prvih 11 mjeseci ove godine u odnosu na isti period prethodne godine i tome doda rast broja korisnika prava, vidi se da je Vlada Republike Srpske, vodeći odgovornu politiku, zapravo sva ta povećanja u rastu prihoda već transferisala nazad korisnicima prava.

REKORDNIH 325.000 OSIGURANIKA I RAST PRIHODA PENZIJSKOG FONDA
“Republika Srpska u jubilarnoj tridesetoj godini svog postojanja bilježi rekordne podatke kada je u pitanju broj osiguranika, imamo 325.000 osiguranika koji su prijavljeni na obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje i plaćaju doprinose po stopi od 18,5 odsto na svoja primanja”, istakao je Milić.

Paralelno sa rastom broja osiguranika nezaustavljiv je i rast broja korisnika prava, kaže on i navodi da je to na godišnjem nivou oko 3.000 ili 1,2 odsto u odnosu na broj korisnika prava u decembru prethodne godine, što je još relativno visok procenat.

Milić je rekao da Fond PIO Republike Srpske godišnje zaprimi između 25.000 i 28.000 zahtjeva za ostvarivanje prava na penziju i ponovni obračun.

“Prihodi Fonda rastu iz mjeseca u mjesec, što je najvećim dijelom posljedica rasta prosječne plate i rasta stope inflacije, a za 11 mjeseci ove godine ukupan prihod je milijardu i 56,7 miliona KM, što je za 15,04 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine”, naglasio je direktor Fonda.

Kao bitno, Milić je naveo da je Fond u junu, avgustu i septembru imao naplatu doprinosa veću od 100 miliona KM, dok je prosječna naplata doprinosa mjesečno 96 miliona KM.

INICIJATORI ELEKTRONSKE RAZMJENE PODATAKA KOJA STIŽE I DO ZEMALJA EU
Milić je s ponosom istakao da je Fond PIO Republike Srpske bio inicijator uvođenja elektronske razmjene podataka među penzijskim fondovima u regionu i da su 2014. godine imali jedan od najsavremenijih informacionih sistema, ako ne i najsavremeniji među penzijskim fondovima na prostoru bivše Jugoslavije.

“Iako smo jedan od najmanjih penzijskih fondova nastao na prostorima bivše Jugoslavije, po broju osiguranika i korisnika prava manji je samo penzijski fond Crne Gore, mi smo bili inicijatori i na redovnim godišnjim susretima fondova govorili o tome da bi uvođenjem elektronske razmjene podataka o činjenici nastupa smrti korisnika prava ostvarivali velike uštede jedni drugima”, rekao je on.

Primjenjujući elektronsku razmjenu podataka i vodeći kampanju “Stop prevarama, do penzije pošteno” Fond PIO je, kaže Milić, pravovremenim isključivanjem iz isplate umrlih korisnika uštedio više od 40 miliona KM.

“Dešavalo se da Fond iza neprijavljene smrti penzionera nastavi sa isplatom penzija do kraja godine, po zakonu sva ta preplaćena sredstva moraju da se vrate, ali najčešće se to ne uspije dogovorom riješiti sa naslednicima i onda sve to završava na sudu, a procenat naplate u takvim slučajevima je bio vrlo nizak i odlazili su milioni i milioni KM iz Fonda”, pojasnio je direktor Fonda.

Prednost od elektronske razmjene za korisnike prava je da više ne moraju godišnje da dostavljaju ovjerene potvrde o životu, naveo je Milić i dodao da Fond PIO isplaćuje penzije za 53.000 korisnika prava koji žive van teritorije Republike Srpske.

Na taj način Fond štedi novac, vrijeme, ljudske resurse i prostor za arhiviranje nekadašnjih 53.000 potvrda, jer je svaki od tih papira trebalo zavesti kroz kancelarijsko poslovanje i arhivirati, odnosno uložiti u pojedinačno u svaki pripadajući predmet.

Milić je rekao da je Fond PIO Srpske 2015. godine potpisao prvi sporazum o elektronskoj razmjeni podataka sa Hrvatskom, potom Slovenijom, Crnom Gorom, Federacijom BiH, Srbijom i Makedonijom.

Prema njegovim riječima, Fond PIO Republike Srpske ima oko 12.000 korisnika prava koji žive u Hrvatskoj, u Sloveniji 1.500, Crnoj Gori 1.500, u FBiH 12.500, Srbiji 20.640, u Sjevernoj Makedoniji 150 korisnika prava, dok više od 12.000 korisnika prava Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje živi u Republici Srpskoj, 12.500 Republičkog fonda PIO Srbije, iz Federalnog zavoda MIO/PIO više od 10.000, oko 4.500 iz ZPIZ Slovenije.

“Elektronska razmjena podataka o činjenici nastupa smrti vrši se sa svim državama na prostoru bivše Jugoslavije, a u toku su razgovori sa austrijskim penzijskim fondom PVA za potpisivanje takvog sporazuma, gdje živi 1.100 korisnika našeg fonda, dok se procjenjuje da je više od 7.500 građana Republike Srpske koji su korisnici prava na penziju austrijskog penzijskog fonda”, naveo je Milić i najavi da će takav dogovor naredne godine biti započet i sa njemačkim penzijskim fondom.

ZAHTJEV I RJEŠENJE O PENZIJI U SAMO JEDNOJ SEDMICI
Pitanje svih pitanja o kojima rukovodstvo Fonda svakodnevno raspravlja je broj zahtjeva za ostvarivanje prava na starosnu, porodičnu ili invalidsku penziju, kaže Milić i podsjeća da je Zakon o upravnom postupku propisao da rješenje mora da se donese u roku od 60 dana.

Nekada se u Fondu na rješenje čekalo mjesecima, pa i godinama, a mi sada imamo slučajeve da zahtjev i rješenje budu u istoj sedmici kada je i podnesen zahtjev, pa čak i u jednom danu”, naveo je direktor Fonda.

On je ukazao na problem da se ljudi oglušuju o apel Fonda da već godinu ili dvije prije ispunjavanja uslova za ostvarivanje prava na penziju obrate u najbližu poslovnicu Fonda PIO kako bi se pokrenula procedura za kompletiranje zahtjeva.

“Trenutno imamo u radu 2.076 zahtjeva od kojih je čak 2.000 nemoguće riješiti, nepodobni su jer se čeka na kompletiranje dokumentacije, neki od podataka iz inostranstva”, ističe Milić i dodaje da analize pokazuju da u slučaju kada se osiguranik javi godinu dana prije sticanja prava na penziju i u najkomplikovanijim slučajevima Fond će od dana podnošenja zahtjeva donijeti rješenje o ostvarivanju prava za svega nekoliko dana.

STALNO POBOLJŠANJE STRUKTURE PENZIJA
Direktor Fonda PIO kaže da je stopa zavisnosti, koja pokazuje odnos broja osiguranika i broja penzionera, bitan parametar penzijskih sistema koji počivaju na principu međugeneracijske solidarnosti kakav je i sistem u Republici Srpskoj.

Prema Milićevim riječima, na prostoru bivše Jugoslavije nijedna država nema stopu zavisnosti ni blizu predratnom odnosu, najpovoljniju imaju Makedonci i to je nešto ispod dva naprema jedan, dok je u Republici Srpskoj taj odnos 1,19 naprema jedan, a najniži je bio 1,12 naprema jedan 2015. godine.

“Struktura korisnika prava stalno se poboljšava i to je jedan od benefita sprovedene reforme penzijskog sistema koja je krunisana reformiskim zakonom koji je u primjeni od 2012. godine”, rekao je Milić.

On kaže da je prije 15 godina Fond PIO imao svega 47 odsto korisnika prava na starosnu penziju, danas je to nepunih 61 odsto, dok je 26,2 odsto korisnika porodične i 12,78 odsto korisnika invalidske penzije.

“Mi sa ovom strukturom već idemo ka strukturi korisnika prava razvijenih zemalja EU, s tim što imamo relativno visok procenat korisnika prava na porodičnu penziju, što je posljedica proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata, odnosno više od 20.000 korisnika penzije iza poginulih u otadžbinskom ratu i relativno mali procenat žena koje su radile u nekom ranijem periodu prije rata”, rekao je Milić.

Prema riječima direktora Fonda, ako se posmatra samo prethodna godina, Fond PIO Republike Srpske je već na nivou fondova najrazvijenih zemalja EU, sa 71 odsto korisnika prava na starosnu penziju, svega sedam odsto invalidskih i ostalo su korisnici prava na porodičnu penziju, njih 22 odsto.

“Spremno dočekujemo narednu godinu i naš cilj je da penzionere, osiguranike i sve korisnike Fonda PIO učinimo još zadovoljnijim, da nastavimo sa unapređenjem poslovanja u svim segmentima, podizanjem nivoa kvaliteta pružanja usluga, da budemo još efikasniji, efektivniji, a uz to i ekonomičniji, jer uvijek se može i mora bolje i više, bar malo”, zaključio je u intervjuu Srni direktor Fonda PIO Republike Srpske Mladen Milić.

(Srna)

Društvo

USKORO REGISTAR ZAPOSLENIH U INSTITUCIJAMA I NJIHOVIH PLATA! Godinama skrivali podatke, sada moraju da ih objave!

Usvajanjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine propisano je uspostavljanje registra zaposlenih najkasnije do 2026. godine, potvrdio je “Nezavisnim” Darko Kasap, koordinator za reformu javne uprave BiH.

Prema njegovim riječima, u pogledu javne dostupnosti podataka, najveći iskorak je napravljen na nivou Brčko distrikta BiH, gdje je registar zaposlenih i imenovanih lica javno dostupan uključujući i informacije o platama, međutim on ističe da će biti potrebna dalja nadogradnja registara, u skladu s Revidiranim akcionim planom.

Podsjećanja radi, Kancelarija koordinatora je i u prijašnjim sazivima radila na bržem uspostavljanju ovih registara, ali otpor najviše postoji u samim organima vlasti, pa je, iako je nekoliko puta bilo najavljivano objavljivanje registra, dolazilo do pomjeranja rokova.

Prema informacijama kojima Kasap raspolaže, Agencija za državnu službu je pokrenula postupak javne nabavke softvera za uspostavljanje registra.

“Što se tiče registara na drugim nivoima vlasti, u periodu 2018-2019. kroz projekat ‘Unapređenje informacionog sistema u Agenciji za državnu službu FBiH, Agenciji za državnu upravu RS i Pododjeljenju za ljudske resurse BD BiH’ koji je finansiran iz Fonda za RJU, uspostavljeni su informacioni sistemi za upravljanje ljudskim potencijalima na nivou FBiH i BD BiH koji uključuju i registre državnih službenika na nivou ovih administracija, te je nadograđen centralni registar kadrova na nivou RS. Ovo je znatno doprinijelo boljoj raspoloživosti podataka potrebnih za adekvatno praćenje i planiranje ULJP”, ističe on.

Dodaje da Agencija za državnu službu FBiH kontinuirano objavljuje statistički prikaz o stanju kadrova u državnoj službi na osnovu unosa organa uprave u registar, dok Agencija za državnu upravu RS objavljuje zbirne podatke iz centralnog registra kadrova o ukupnom broju i polnoj strukturi zaposlenih.

Kasap je podsjetio da je prošle srijede organizovan osmi sastanak Radne grupe za reformu javne uprave između BiH i EU, te da je, kako kaže, konstatovan određen napredak. Podsjetio je da su u proteklih godinu dana usvojeni akti o primjeni Zakona o slobodnom pristupu informacijama i izmjena Zakona o državnoj službi za uspostavu registra državnih službenika, čime se, kako ističe, jača transparentnost i dostupnost informacija.

“Donesen je Zakon o sprečavanju sukoba interesa, čime se unapređuje integritet javne uprave. Izrađen je Nacrt zakona o upravnom postupku, kojim se stvaraju preduvjeti za digitalizaciju i modernizaciju upravnih procedura. Uspostavljena je interresorna Radna skupina za usklađivanje i izradu zakona o državnoj službi te je zaključen Kolektivni ugovor koji je potpisan 26. 2. 2025. godine, a što omogućuje profesionalizaciju i depolitizaciju javne uprave. Između ostalog, ojačana je koordinacije na provedbi reformi javne uprave, uz aktiviranje uloge Koordinacijskog odbora za reformu javne uprave i rad mehanizma za praćenje i izvješćivanje o reformama”, naglasio je on.

On kaže da je i finalizovan Revidirani akcioni plan za reformu javne uprave, koji bi sljedećeg mjeseca trebalo da se nađe na dnevnom redu Savjeta ministara BiH, entitetskih vlada i BD.

“Očekujemo nove preporuke Evropske komisije koje će ići u pravcu hitnog usvajanja Revidiranog akcionog plana i provedbe planiranih i dogovorenih mjera i aktivnosti, poboljšanja funkcionisanja struktura za koordinaciju, izmjena zakona o državnoj službi kako bi bili u skladu sa principom zasluga i međusobno za profesionalnu i depolitizovanu državnu službu i popunjavanje otvorenih radna mjesta pomoćnika ministara na državnom i federalnom nivou. Očekujemo preporuke i za usvajanje propisa o strateškom planiranju politika u cijeloj zemlji, te da ćemo morati poboljšati sveobuhvatnu Strategiju upravljanja javnim finansijama”, istakao je on.

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Društvo

BUDITE OPREZNI! Upozorenje na jake udare vjetra

Republička uprava Civilne zaštite Srpske izdala je upozorenje na jake udare vjetra, koji se očekuju tokom dana.

Građani trebaju posebno biti oprezni i preduzeti sve potrebne mjere kako bi zaštitili sebe i svoju imovinu.

Savjetuju se izbjegavanje boravka na otvorenom, posebno u blizini drveća, električnih stubova i drugih objekata koji bi mogli biti ugroženi jakim vjetrom.

Nastavi čitati

Društvo

NOVI KREDIT, ISTA PRIČA! Ni 15 miliona KM neće spasiti “Šume Srpske” od propasti!

Vlada Srpske dala je saglasnost javnom preduzeću Šume Republike Srpske za kreditno zaduženje od 15 miliona maraka za finansiranje dospjelih, a neplaćenih obaveza.

Stanje u ovom javnom predzuzeću i dalje nije dovedeno u red, a sam resorni ministar Savo Minić priznaje da se taj proces odvija sporo, konstantno ponavljajući da je urađeno sve što je bilo u moći Vlade, a da su direktori šumskih gazdinstava ti koji su odgovorni za gubitke i neisplaćene plate i obaveze.

Resorni ministar tvrdio je da neće biti stranačkog zapošljavanja, ali je nakon toga rekao da će zapošljavani radnici biti iz stranaka vladajuće koalicije. Takođe je prognozirao da bi preduzeće moglo da posluje u plusuod oko 15 miliona, ali preduzeće će ipak biti u minusu od 10 do 13 miliona maraka.

Ministar Minić idalje odgovornost prebacuje na direktore šumskih gazdinstava i očekuje od uprave da prikažu šta su do sada uradili. Iz uprave kažu ne sankcionišemo, nego pomažemo.

„Sad pratimo i trudimo se da ne dođe više do toga da moramo nekoga sankcionisati, nego trudimo se da mu pomognemo, ako je nešto do nas, da on uspije da obezbijedi to sve što je potrebno. Istina da u nekim šumskim gazdinstvima nije bilo dovoljnog obima proizvodnje i to svi znamo i zbog toga prošla godina je s takvim rezultatom kakvim jeste. Istina je da je da je bio problem i oko plasmana robe, ali na direktorima šumskih gazdinsava je stvar kako će oni da organizuju, kako će to šumsko gazdinstvo da funkcioniše.

Znači stvar je u rukovodiocu, jer on vrši organizaciju u šumskom gazdinstvu, uprava i ja kao direktor, ne možemo vršiti u organizacionom dijelu kako će neko da se organizuje i da radi, s tim da vršimo nadzor nad njima, ne mogu reći 24 sata, ali maksimalno dajemo sebe da vršimo nadzor sad kad je u pitanju proizvodnja, oprema, finansije, kontrola i sve ostalo“, kaže v.d. direktora Šuma Republike Srpske Blaško Kaurin u izjavi BN TV.

Zbog smanjenog obima proizvodnje trpi čitav proizvodni lanac, a jedni od njih su i prvoprerađivači, kojima nedostaje drvnih sortimenata za proizvodnju, kažu u Privrednoj komori.

„Imamo neke podatke da je manji obim proizvodnje i prodaje šumskih drvnih sortimenata u odnosu na januar prošle godine i prema nekim mojim informacijama od drvoprerađivača, oni su se žalili da u pojednimin šumskim gazdinstvima ne mogu doći do sortimenata koji su njima potrebni. Tako da svakako to nije dobro iz razloga što su i drvoprerađivači već godinu i po dana ili dvije u problemima smanjenog obima proizvodnje, tako da i ovaj nedostatak šumskih drvnih sortimenata, koji su oni istakli, dodatno doprinosi tom problemu. To su sporadični slučajevi, odnosno individuali, od jendog do drugog preduzeća“, istče sekretar udruženja šumarstva i prerade drveta Igor Andrić.

Ekonomisti ističu da se stanje u javnim preduzećima može popraviti samo smjenom onih koji nisu doprinijeli poboljšanju stanja u preduzeću, ali i formiranjem grupe eksperata, koji ne pripadaju ni jednoj političkoj partiji. Preuzeću Šume Srpske potrebni suinženjeri šumarstva i poljoprivrede,ekonomisti, pravnici i drugi eksperti.

„Što se tiče Šuma Srpske, tu se definitivno mora napraviti dubisnaka analiza troškova, jer je očigledno da su u troškovnom sistemu uključeni mnogi, koji na taj način samo izvlače novac iz šuma, kao i iz svih drugih javnih preduzeća. Potom mora da se analizira broj ljudi koji su zaposleni, jer mi imamo situaciju da u administraciji imamo mnogo više ljudi, nego onih koji su operativno angažovani na osnovnim delatnostima javnog preduzeća, a onda treba ući u kvalitet tih ljudi i brojnost tih ljudi u administraciji, jer onaj ko vuče balvane konjima ili traktorom, taj definitivno mora da ostane i taj nam treba, a da li nam treba neko ko će samo da sedi i prima platu u administraciji, taj nam sigurno ne treba“, kaže ekonomista Zoran Pavlović.

A kad politika uđe u preduzeće, teško ju je istjerati, jer to dovodi do disbalansa u koaliciji, a zbog toga ispaštaju preduzeća.

„Kod raspodele javnih preduzeća, mislim da su Šume Srpske dopale Socijalističkoj partiji. Prema tome da neko dođe i da razbuca ljude koje je Socijalistička partija postavila, to će da bude krš i lom u tom koalicionom odnosu stranaka“, smatra  Pavlović.

Stručnjaci smatraju da ni novo kreditno zaduženje neće iščupati Šume Srpske iz gubitaka, nego će problem samo produžiti.

Nastavi čitati

Aktuelno