Connect with us

Svijet

NOVA ERA ODBRANE: Zemlje EU grade zid od dronova, spremaju odgovor “NEPRIJATELJU”

Ovo je potpuno nova stvar, zaštita naših granica ne samo fizičkom infrastrukturom i sistemima nadzora, već i bespilotnim letjelicama i drugim tehnologijama.

Poljska, Finska, Norveška i baltičke zemlje postigle su dogovor o stvaranju “zida od dronova” kako bi zaštitile svoje granice pomoću bespilotnih letjelica.

Novi plan najavila je u petak Agne Bilotaite, ministarka unutrašnjih poslova Litvanije, objašnjavajući kako će se “zid dronova” protezati od Norveške do Poljske s ciljem zaštite od provokacije neprijateljskih zemalja i sprečavanja krijumčarenja, prenosi “Jutarnji list”.

“Ovo je potpuno nova stvar, zaštita naših granica ne samo fizičkom infrastrukturom i sistemima nadzora, već i bespilotnim letjelicama i drugim tehnologijama”, rekla je ona za novinsku agenciju BNS.

Zemlje će osim bespilotnih letelica za nadzor graničnih područja koristiti i sisteme protiv dronova iz “neprijateljskih zemalja”. Bilotaite tvrdi da je Litva već započela s planovima pojačane zaštite, dok će ostale zemlje i njihovi stručnjaci izraditi plan za implementaciju “zida dronova”.

Specijalna UAV jedinica
Državna granična služba nedavno je uspostavila i specijalnu jedinicu UAV koja je u procesu nabavke dodatnih bespilotnih letjelica i sistema protiv dronova.

Nije mogla da pruži vremenski okvir za početak realizacije plana, ali je napomenula da bi zid mogao da se napravi uz pomoć fondova Evropske unije.

Ministri su se takođe složili da organizuju zajedničke vježbe evakuacije u zemljama koje će biti uključene u dogovor.

“Dogovorili smo se da ćemo održati regionalne vježbe kako bismo testirali evakuaciju stanovništva, da vidimo da li su naše institucije spremne za rad, za međusobnu interakciju, koji su naši kapaciteti za smeštaj ljudi, kakvi su kapaciteti drugih zemalja i da li su spremni da prime određeni broj naših ljudi”, rekla je Bilotaite.

Svijet

Moskvi potrebne jasne garancije o NEUTRALNOM STATUSU

Rusiji su potrebne jasne garancije o ukrajinskom nesvrstanom i neutralnom statusu, kao i priznanje realnosti na “terenu”, izjavio je stalni ruski predstavnik u UN Vasilij Nebenzja.

“Mogu da potvrdim da kada i ako naši partneri ‘budu spremni’ za pregovore, naša pozicija ostaće nepromijenjena”, istakao je Nebenzja za “Sputnjik”.

On je dodao da su Moskvi potrebne jasne garancije o ukrajinskom statusu nesvrstane i neutralne države.

“Takođe, ona mora da prizna realnost na terenu”, rekao je Nebenzja.

Nastavi čitati

Svijet

“NAJVEĆI TRGOVAC MEĐU POLITIČARIMA”: Tramp je ovako opisao ukrajinskog lidera Volodimira Zelenskog

Bivši američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski možda najveći trgovac od svih političara jer svaki put kada dođe u SAD ode sa 60 milijardi dolara.

Tramp je to rekao u subotu u obraćanju na konvenciji republikanaca u Detroitu u američkoj državi Mičigen

– Ali, on je najveći trgovac svih vremena – naveo je Tramp, misleći na Zelenskog, prenio je američki medij American Wire.

vladimir zelenski
FOTO: MICHAEL BUHOLZER / POOL/EPA

Tramp je tvrdio da će moći da riješi sukob u Ukrajini između predsjedničkih izbora u SAD 5. novembra i svog prvog dana u potencijalnom drugom mandatu.

– To ću riješiti prije nego što preuzmem Bijelu kuću kao izabrani predsjednik – obećao je Tramp.

Nastavi čitati

Svijet

“IMAMO DVA PROTIVNIKA, TREBA BITI SPREMAN” Cijeli svijet u strahu zbog Stoltenbergovih riječi

Generalni sekretar NATO, Jens Stoltenberg, izjavio je za britanski Telegraf da članice NATO razmatraju mogućnost stavljanja nuklearnih bojevih glava alijanse u stanje borbene gotovosti.

Neću ulaziti u operativne detalje o tome koliko nuklearnih bojevih glava treba biti u borbenoj gotovosti… ali moramo se konsultovati o ovim pitanjima. To je upravo ono što radimo – piše britanski Telegraf.

Generalni sekretar NATO, Jens Stoltenberg, izjavio je da članice NATO razmatraju mogućnost stavljanja nuklearnih bojevih glava alijanse u stanje borbene gotovosti.

Kako prenosi ovaj list Stoltenberg je objasnio da NATO mora svijetu pokazati svoj nuklearni arsenal kako bi poslao jasan signal neprijateljima Severnoatlantskog saveza.

Stoltenberg je dodao da Kina aktivno ulaže u svoj nuklearni arsenal, koji će, prema njegovim rečima, porasti do hiljadu bojevih glava početkom 2030-ih godina.

I to znači da će NATO, u ne tako dalekoj budućnosti, vjerovatno biti suočen s nečim sa čime se ranije nije suočavao – sa dva potencijalna protivnika sa nuklearnim oružjem, Kinom i Rusijom. I, naravno, to ima svoje posljedice – prenosi list reči Stoltenberga.

Ranije, na Sankt-Peterburškom međunarodnom ekonomskom forumu, predsjednik Rusije, Vladimir Putin, izjavio je da Moskva ne zvecka nuklearnim oružjem. Predsjednik je upozorio da se ne smije olako pristupiti pitanju upotrebe oružja za masovno uništenje.

Scenariji u kojima bi Rusija teoretski mogla da upotrijebi nuklearno oružje navedeni su u ruskoj vojnoj doktrini i u “Osnovama državne politike u oblasti nuklearnog odvraćanja”.

Prema tim dokumentima, to bi bilo moguće u slučaju agresije na Rusiju ili njene saveznike upotrebom oružja za masovno uništenje, ili agresije upotrebom konvencionalnog naoružanja kada je ugroženo postojanje same države, prenosi Blic.

Nastavi čitati

Aktuelno