Connect with us

Region

“POLAKO NAM OTIMAJU SVE”: Srbi sa Kosova u strahu zbog ukidanja dinara

Kako da živimo ako nam ne daju da podignemo svoje penzije i plate? Ne preostaje nam ništa drugo nego da se iselimo.

vako većina Srba sa Kosova i Metohije komentariše uredbu Centralne banke Kosova o ukidanju dinara koja je 1. februara stupila na snagu.

Priština je odložila kaznene mere i najavila da će postojati prelazni period da se građani što pre prilagode, a kao jedno od rešenja da Srbi na KiM nastave da primaju plate i penzije u evrima pominje se model po kome Albanci iz Preševske doline dobijaju pomoć od vlade u Prištini u dinarima.

Prvog dana primjene uredbe o ukidanju dinara među Srbima na Kosovu i Metohiji vladaju strah i neizvjesnost.

Praktično niko ne zna kako će od sada Srbi na KiM primati plate, penzije, dječiji dodatak i socijalna davanja.

Stanka Smiljić plaši se za svoju djecu jer, kako kaže, stari su se već navikli.

– Ja sam se već pripremila odavno, znam da polako sve nestaje. Polako uzimaju sve Srbima. Ja sam stara, penzionerka, ali za mlade, a imam sina, nema perspektive. Idem za Prištinu i brinem kako ću, nemam sa kim da progovorim. Ali šta je tu je – rekla je Stanka Smiljić za “Kosovo online”.

Plaćanje u dinarima do daljnjeg

A kako će izgledati poslije ukidanja dinara svakodnevna kupovina Srba u prodavnicama, restoranima, kafićima na Kosovu?

Ista situacija je i u centralnom Kosovu.

Živojin Rakočević iz Gračanice kod Prištine kaže da je za sada sve uobičajeno.

– Baš jutros sam kupio hljeb u dinarima. Možemo i dalje da podižemo dinare u Poštanskoj štedionici, ali ne možemo u NLB Komercijalnoj banci koja je zatvorila svoju poslovnicu. Mislim da se ništa neće promijeniti dok se fizički na administrativnim prelazima ne zabrani ulazak dinara. Do tada će se vjerovatno naći neko rješenje – navodi za “Blic” Rakočević.

Zvanična najava o ukidanju dinara stigla je iz Prištine prije dvije sedmice, a zamjenik kosovskog premijera Besnik Bisljimi pokušao je da “spusti loptu” posljednjeg dana januara, dan uoči primjene uredbe.

Zatvorene poslovnice banke

Mnogi Srbi posumnjali su da se “nešto ozbiljno sprema” još kada su krajem prošle godine dobile poruku da NLB Komercijalna banka zatvara svoje poslovnice na KiM od 1. februara.

NLB Komercijalna banka na KiM
FOTO: JOŠIDA MASANORI / RAS SRBIJA

NLB Komercijalna banka zatvorila je 31. januara sve svoje poslovnice na Kosovu i Metohiji

Tada je onima koji su imali račune u ovoj banci u Gračanici kod Prištine stiglo obavještenje da će im od 31. januara 2024. godine “račun biti prebačen u Kuršumliju, a da će ugovori usluge, brojevi računa i platnih kartica ostati nepromjenjeni”. S druge strane, Srbe na sjeveru Kosova NLB Komercijalna banka je obavijestila da će im račun biti prebačen u Rašku.

Prištinski model

Mejdi Bektaši, profesor ekonomije na Univerzitetu u Prištini smatra da je “potrebno malo više vremena za primjenu odluke o zabrani gotovinskog plaćanja u dinarima”.

Kao eventualni model rješenja navodi primjer kako je vlada u Prištini novčano pomagala pripadnicima albanske zajednice u opštinama na jugu Srbije: Preševu, Medveđi i Bujanovcu.

– Ta pomoć u većini slučajeva ide putem Centralne banke ili poslovnih banaka. Pošto kosovska vlada nema dinare, transakcije su obavljene kroz Centralnu banku (Narodna banka Srbije), gdje je evro konvertovan u dinare. Opštine u Preševskoj dolini su sredstva (pomoć Vlade Kosova) dobile u dinarima – objasnio je Baktaši za “Radio Slobodna Evropa”.

Sokolj Havoli, bivši zamjenik guvernera Centralne banke Kosova, smatra da će biti moguće deponovanje dinara na bankovne račune ili njegova zamjena za evro.

Kako kaže, nikome ne bi trebalo da bude zabranjeno da primi platu u bilo kojoj valuti ali da će se “za transakcije koristiti evro”.

– Valute koje nisu u evrima mogu da dođu na Kosovo u valuti koja je ugovorena, a onda kada ih povučete za kupovinu, moraju se konvertovati u evre, jer je evro zvanična valuta – ocejnjuje Havoli za RSE.

Kako dodaje, Srbija bi mogla da isplaćuje plate svojim radnicima na Kosovu “ukoliko se dvije strane oko toga usaglase”.

Region

SPREMILI SU NAM U NJUJORKU PERFIDAN TRIK: Ko neće da se bori bolje da ne ide!

Znam kolika je sila koja nam prijeti, ali suprotstavićemo se jače nego što su očekivali, poručio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić povodom sjednice Generalne skupštine UN na kojoj će biti razmatrana rezolucija o Srebrenici.

Istakao je da su nam u Njujorku spremili perfidan trik, da je članovima naše delegacije rekao da ko neće da se bori – bolje da ne ide.

„Garantujem vam da ćemo da se borimo. Znam kolika je sila koja nam prijeti, znam koliko su veliki i snažni, ali jedino u šta sam siguran je da ćemo odati sve od sebe i suprotstavićemo se jače nego što misle“ – rekao je Vučić, gostujući na televiziji „Pink“.

Povodom najave Crne Gore da će glasati za rezoluciju, Vučić je podsjetio da to nije prvi put i da je Podgorica priznala jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

Naveo je da su njegovu odluku da se ne miješa u unutrašnje stvari Crne Gore nazvali „umjerenom dozom agresivnosti“.

„Mi poštujemo međunarodno pravo, naše susjede… Za mene je bila odvratna ova igra oko amandmana i sa kim su ti amandmani pregovarani. Sada mogu samo da kažem da je riječ o jednoj prljavoj igri koja je trebalo Srbiji da zapuši usta“, dodao je Vučić.

Vučić je naveo da je jedan od amandmana koje je predložila Crna Gora sadržao izjavu da narodi ne mogu snositi odgovornost, već da je ona samo individualna.

„Ako je to tako, šta će vam rezolucija“, zapitao se Vučić, podsjetivši da su svi koji su optuženi za zločine odgovarali pred sudom u Hagu, i pitao kakvu drugu odgovornost hoće da nametnu Srbiji.

Nastavi čitati

Region

U ČETVRTAK ĆE SE ZNATI ko su prijatelji Srbije i ko to nije

Znam kolika je sila koja nam prijeti, znam koliko su veliki i snažni, ali jedino u šta sam siguran je da ćemo dati sve od sebe i suprotstavićemo se jače nego što misle, izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić povodom sjednice Generalne skupštine UN-a na kojoj će biti razmatrana rezolucija o Srebrenici.

Komentarišući najavu Crne Gore da će glasati za rezoluciju, Vučić je rekao da to “nije prvi put”, podsjetivši da je Podgorica priznala jednostrano proglašenu nezavisnost tzv. Kosova.

Dodao je da su njegovu odluku da se ne miješa u unutrašnje stvari Crne Gore nazvali “umjerenom dozom agresivnosti”.

– Mi poštujemo međunarodno pravo, naše susjede. Za mene je bila odvratna ova igra oko amandmana i sa kim su ti amandmani pregovarani. Sada mogu samo da kažem da je riječ o jednoj prljavoj igri koja je trebalo Srbiji da zapuši usta. Namjerno ostavljaju prostor da postoji jasno zaključivanje moralne i političke odgovornosti – rekao je Vučić, gostujući na Pink televiziji.

Predsjednik Srbije je podsjetio da je jedan od amandmana koje je predložila Crna Gora sadržao izjavu da narodi ne mogu snositi odgovornost, već da je ona samo individualna.

– Ako je tako, šta će vam rezolucija? Svi su već snosili individualnu krivičnu odgovornost. Zašto to radite i zbog čega? Onda vam je jasno o kakvom je triku riječ. Neko je to radio jer je htio sopstvenu savjest da opere što će da glasaju ZA. Najjadnije je to što kažu da se mi iživljavamo nad nekim – rekao je Vučić.

On je ocijenio da će se već u četvrtak znati ko su prijatelji, a ko partneri Srbije.

– Dobro ćemo da znamo ko nam nisu prijatelji. Nikada ne govorim o uspjehu. Јedna mala zemlja se lavovski suprotstavila. Nijednim rezultatom neću biti srećan zbog posljedica koje dolaze, ali ću biti ponosan na našu borbu. Nikada navijači neće da vam zvižde ako gubite, a borite se – rekao je Vučić, prenose agencije.

Nastavi čitati

Region

UN prihvatile amandmane Crne Gore na TEKST REZOLUCIJE O SREBRENICI

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić rekao je da su Ujedinjene nacije prihvatile da uvrste amandamane zvanične Podgorice na nacrt Rezolucije o Srebrenici o kojoj bi trebalo da se glasa 23. maja.

“Suština amandmana koje smo poslali je tu, i mislimo da je to dodatni doprinos regionalnom pomirenju i dobrom odnosu između Srba, Bošnjaka i svih drugih naroda na Balkanu”, kazao je Spajić sinoć za Radio televiziju Crne Gore.

Amandmani Crne Gore su dostavljeni nešto kasnije u procesu predlaganja i pripreme za sjednicu, ali je ranije iz UN saopšteno Glasu Amerike da nadležna tijela “nastoje” da “izađu u susret” intervenciji Vlade u Podgorici, objavila je Beta.

Premijer Spajić najavio je ranije da će Crna Gora glasati za Rezoluciju kojom se 11. juli uspostavlja za dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici, ali da je neće kosponzorisati.

Vlada u Podgorici amandmanima traži da se Rezolucijom eksplicitnije precizira da su sudske presude u vezi sa genocidom donijete protiv pojedinaca, a ne etničkih grupa ili država, te da se potvrdi nepovredivost Dejtonskog sporazuma.

Vlast u Podgorici nije jedinstvena u stavu o Rezoluciji u Srebrenici, kojoj se oštro protive aktuelni predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i jedan od čelnika nekadašnjeg Demokratskog fronta Milan Knežević.

Oni su inicirali da Skupština što prije usvoji Rezoluciju o Jasenovcu, što je, kako se ocjenjuje, vid pritiska na Vladu da odustane od podrške Rezoluciji o Srebrenici.

Predlagači Rezolucije o Srebrenici su Njemačka i Ruanda.

Nastavi čitati

Aktuelno