Connect with us

Region

Sporazum o ZSO nema prioritet, nije prošao test

Premijer takozvanog Kosova, Aljbin Kurti, je istiakeo da postoji insistiranje raznih međunarodnih faktora da se ZSO kako je potpisana 2013. godine, a potom razrađena u sedam poglavlja sporazuma potpisanog 25. avgusta 2015. godine “više istakne”. Kako je naglasio, sporazum o ZSO je jedini od 33 sporazuma koji nije prošao test Ustavnog suda.

Kurti izjavio je da sporazum o formiranju ZSO ne može da ima prioritet među 33 sporazuma potpisanih u okviru briselskog pregovaračkog procesa.

“S jedne strane postoje 33 briselska sporazuma iz prošle decenije i ne postoji nijedan sporazum koji ima prioritet nad ostalim sporazumima. Ne postoji hijerarhija tih sporazuma. Ta 33 sporazuma su locirana u horizontalnoj ravni. Poštujem povjerljivost razgovora, ali naglašavam da nijedan od ta 33 sporazuma ne može da ima hijerarhijski prioritet i da članovi prijedloga EU imaju brojeve, što znači da imaju rang. I nikada ne zaboravimo da u centru sporazuma treba da bude obostrano priznanje, jer će samo tako biti postignuta potpuna normalizacija odnosa Kosova i Srbije”, rekao je Kurti.

Derek Šole, savjetnik u Stejt departmentu SAD, zatražio je od premijera Kurtija da prihvati prijedlog Evropske unije za normalizaciju odnosa između Kosova i Srbije i da unaprijedi razgovore o Zajednici opština sa srpskom većinom na Kosovu.

Ovaj zahtjev je juče ponovio portparol američkog Stejt departmenta Ned Prajs. Prajs je naveo da je poruka Sjedinjenih Američkih Država Kosovu da što prije započne proces formiranja Zajednice opština sa srpskom većinom.

Ispunjavanje obaveze
Bivši specijalni izaslanik EU za Kosovo Volfgang Petrič ocijenio je mogući preokret Srbije u politici prema takozvanom Kosovu vjerodostojnim i poručio je “da je sada na Kosovu da ispuni svoje obaveze”.

“Priprema se korak koji srpskoj strani veoma teško pada”, objasnio je Petrič u izjavi agenciji “APA”.

On je ukazao da je predsjedniku Srbije, Aleksandru Vučiću jasno da mora da se pokrene, a istovremeno se povećao pritisak na kosovskog premijera Aljbina Kurtija, koji je na potezu.

Petrič je optimističan da je sa novim njemačko-francuskim planom dostignuta tačka sa koje će se nešto pomjeriti.

“Ponovo se ispostavilo da su mogući pomaci samo kada Evropljani i Amerikanci vuku za istom stranom konopca”, dodao je Petrič.

Pritisci na obje strane su veliki, ocijenio je on i istakao je da Srbija mora da se upusti na pregovore o njemačko-francuskom planu, a na drugoj strani Kosovo mora da primjeni Zajednicu srpskih opština.

“Ako se počne rad na tome to bi bio veliki proboj, kakav u regionu nije zabilježen dugi niz godina”, ocijenio je Petrič.

On polazi od toga da nedavna izjava Vučića, da bi mogao prihvatiti prijedlog, vjerodostojna, pošto mnogo od toga sada zavisi.

Petrič je naglasio da se ne radi više samo o teritorijalnim pitanjima, već o ekonomskim i političkim interesima Srbije. Ukazao je da je predsjednik Vućić izgradio uspješnu ekonomsku politiku koja se oslanja na investicijama, i zbog toga sebi ne može priuštiti unutarpolitički da njemački ulagači okrenu leđa Srbiji.

Dodao je da je sada “Kosovo na potezu i mora obaviti svoje zadatke, time što će uspostaviti ZSO, koju je do sada odbijala vlada Aljbina Kurtija”.

Takođe ocijenio je da se ne može očekivati da će “Kosovo brzo biti primljeno u UN, jer se s tim Rusija neće u dogledno vrijeme složiti”.

“To razlikuje kosovsko pitanje od njemačko-francuskog rješenja, jer su tada obje države primljene u UN”, podsjetio je on.

Petrič je, istovremeno, ocijenio da se predramatizuje opasnost koja polazi od Rusije, da bi mogla da remeti dogovor.

Rusija, smatra, ima druge probleme, ali dodaje da se Srbija neće u potpunosti odvojiti od Rusije sve dok se ne riješi kosovsko pitanje, kako zbog zavisnosti od gasa, tako i političke podrške Moskve u vezi članstva Kosova u UN.

Rekao je, u vezi EU, da je njena slabost što pet članica nisu priznale nezavisnost Kosova.

“Kako se od Beograda može tražiti da prizna Kosovo, kada to nisu učinile pet članice EU. Tu se nešto mora pomjeriti”, uvjeren je, prenosi “b92”.

Region

Formiran predmet protiv MILA ĐUKANOVIĆA

Više državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet povodom intervjua bivšeg predsjednika Crne Gore i DPS-a Mila Đukanovića.

Riječ je o intervjuu za podgorički Radio Antena M u kojem je Đukanović posljednja hapšenja njegovih najbližih saradnika nazvao političkim revanšizmom i uporedio sa krvnom osvetom.

Nakon detaljne analize intervjua Više državno tužilaštvo će po potrebi preduzeti i druge mjere i radnje u cilju donošenja odluke o eventualno počinjenom krivičnom djelu, saopšteno je portalu RTCG iz Višeg tužilaštva u Podgorici.

“Više državno tužilaštvo u Podgorici formiralo je predmet povodom objave intervjua na portalima, koji je Antena M dao M.Đ, a koji je od Uprave policije dostavljen na ocjenu ovom tužilaštvu radi preispitivanja eventualnog postojanja elemenata bića krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti”, naveli su iz tužilaštva, prenosi Tanjug.

Tužilaštvo je, dodaje se, dalo nalog Upravi policije da od Radija Antena M pribavi i dostavi ovom tužilaštvu intervju u elektronskoj formi, te će se, kako kažu, nakon detaljne analize intervjua, po potrebi preduzeti i druge mjere i radnje u cilju donošenja odluke

Đukanović je u intervjuu još rekao da se u zemlji živi u “zatrovanoj atmosferi” i da će se, kako je naveo, “ćeranija po Crnoj Gori nastaviti”. Naveo je i da je dužan da na to upozori, jer je “crnogorsko društvo društvo osvetnika“.

Nastavi čitati

Region

BRNABIĆEVA raspisala lokalne izbore za 2. jun

Predsjednik Skupštine Srbije Ana Brnabić raspisala je danas lokalne izbore u Srbiji za 2. jun.

Brnabićeva je rekla da će izbori biti održani u 66 jedinica lokalne samouprave i biće održani na isti dan kao i za odbornike u Skupštini grada Beograda.

Ona je u Domu Skupštine istakla da je dogovor političkih aktera koji je omogućio raspisivanje ovih izbora pobjeda svih odgovornih ljudi.

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su 23. aprila izmjene i dopune zakona o lokalnim izborima kojima su pomjereni rokovi za raspisivanje izbora, što je bio jedan od zahtjeva opozicije u dijalogu o poboljšanju izbornih uslova koji je vođen od 1. aprila na inicijativu Brnabićeve.

(Srna)

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ TVRDI “Borba Srbije protiv rezolucije o Srebrenici PROIZVELA MI JE VELIKU NERVOZU”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ocijenio je danas u Njujorku da je diplomatska borba Srbije protiv usvajanja rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN proizvela veliku nervozu u redovima inicijatora i sponzora rezolucije.

Vučić je otkrio da je juče neko od azijskih predstavnika dao ocjenu da UN nikada nisu bile u takvom neredu nego što je to slučaj uoči izglasavanja rezolucije 2. maja.

“Mi smo uspeli da stvari malo zakomplikujemo. Naravno, svesni smo mi da ne možemo da pobedimo. Amerika bukvalno podigne obrvu, a njih 70 trči da glasa tako kako Amerikanci kažu”, rekao je Vučić u obraćanju novinarima.

On je naveo da mora da bude sasvim fer i da kaže da Amerikanci, koji će glasati za rezoluciju, nisu bili kolovođe.

“Oni su se nekako povukli. To su potpunosti preuzeli Nemci i oni su ti koji direktno vode kampanju”, rekao je Vučić.

On je ukazao da su se predstavnici zapadnih sila danas sastali u Austriji povodom rezolucije o Srebrenici i da su brojali glasove i pravili listu za pritisak.

“Besmisleno je šta nam rade, ali moćan svet pokušava da nam nametne svoju volji. S druge strane, oni koji ne pristaju na ucene i bore se za nacionalne interese smatraju destabilizujućim faktorom. Možete da izgubite, ali važno je koliko ste se borili”, rekao je Vučić.

On je najavio da će Srbija nastaviti borbu protiv usvajanja rezolucije i da će po povratku u Beograd iz Njujorka napraviti plan kako će se diplomatska bitka dalje odvijati.

“Noćas smo imali sastanak sa pet evropskih zemalja, za koje mislimo da su prijateljske. Nastavili smo i jutros. Dobro je što smo ovde ostali ovako dugo. Videće se to na glasanju, ali i posle toga. Naše je da čuvamo svoje interese”, rekao je Vučić.

Nastavi čitati

Aktuelno