Connect with us

Banjaluka

TRI GODINE POSVEĆENI GRAĐANIMA: Banja Luka je porodica, OMOGUĆENE BROJNE POGODNOSTI koje donose uštede u kućnim budžetima

Banja Luka je grad koji veliku pažnju posvećuje porodici kroz čitav set mjera podrške sugrađanima.

-Omogućili smo brojne pogodnosti sugrađanima, koje donose uštede u njihovom kućnom budžetu. Do sada smo 50 miliona KM iz budžeta vratili našim građanima – poručio je gradonačelnik Draško Stanivuković.

Sumirali smo mjere podrške i izdvojili one najvažnije, ostvarene od preuzimanja dužnosti gradonačelnika Draška Stanivukovića – od decembra 2021. godine pa do danas.

Besplatni udžbenici za osnovce od petog do devetog razreda bili su jedan od prvih poteza nove gradske administracije na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem. Imajući u vidu da je osnovno obrazovanje obavezno, a da paketi udžbenika koštaju i više stotina KM, Grad je troškove kupovine udžbenika preuzeo na sebe. Zahvaljujući ovoj odluci preko 11.000 učenika dobilo je besplatne udžbenike.

Đaci i penzioneri najčešći su korisnici javnog prevoza u Banjoj Luci, zato je cilj ove administracije da on za njih bude besplatan. Kao korak ka tome gradski prevoz je povoljniji za sve penzionere, a besplatan za one sa penzijom do 250 KM.

Javni prevoz je besplatan i za srednjoškolce i studente iz porodica sa četvoro i više djece. Ova značajna mjera podrške za višečlane porodice realizuje se od 2021. godine na osnovu dobre saradnje Grada sa Udruženjem porodica sa četvoro i više djece „4+“.

-Nema većeg nacionalnog interesa od odluke o besplatnoj legalizaciji, s obzirom na to da skoro 100.000 porodica u cijeloj Republici Srpskoj čeka da legalizuju svoje objekte i da budu svoji na svome – poručio je ovo gradonačelnik prilikom pokretanja inicijative za besplatnu legalizaiciju objekata. Nakon što je i donesena izmjena Zakona – od septembra 2022. goidne Banja Luka ubraznom dinamikom rješava zahtjeve sugrađana. Uporedo sa besplatnom legalizacijom objekata naših sugrađana, Grad je ušao i u besplatan proces legalizacije vjerskih objekata, koji finansira iz budžeta Grada.

Banja Luka je jedini grad u regionu i šire, koji je svojim građanima obezbijedio da kada grade kuću imaju besplatnu građevinsku dozvolu i priključak na vodovodnu i kanalizacionu mrežu.

Besplatni priključci za vodovod za sva domaćinstva počela su od 1. aprila 2023. godine. Domaćinstava tako ne moraju da izdvajaju između 700 i 800 KM za priključak, koliko je to bio slučaj do sada.

Nakon odluke o besplatnom priključenju na vodovodnu mrežu, Grad je obezbijedio i besplatne priključke na kanalizacionu mrežu domaćinstvima koja planiraju u narednom periodu da izvrše priključenje. Priključak sa šahtom, cijevima i svim što je potrebno košta oko 2.000 KM po domaćinstvu. Za sugrađane to će sve platiti Grad.

-Kada je riječ o besplatnim građevinskim dozvolama za sve objekte do 200 kvadratnih metara, želja je da se stimuliše izgradnja domova za naše porodice, kako bi naš narod ostajao u našoj Banjoj Luci i Republici Srpskoj. Pripremićemo i projekte za stambene objekte, koje će građani od svog grada dobijati takođe potpuno besplatno. Na ovaj način, naši građani moći će da ostvare uštede i preko 15.000 KM po domaćinstvu – kazao je gradonačelnik.

Istovremeno, gradonačelnik je pokrenuo i inicijativu da porodice sa četvoro i više djece,mladi bračni parovi i porodice poginulih boraca dobiju besplatne placeve za gradnju stambenog objekta. Čeka se izmjena Zakona o stvarnim pravima, koju treba da donese Narodna skupština Republike Srpske.

Prvi put u istoriji Grad Banja Luka je na sebe preuzeo trošak maturskih proslava.

Značajna sredstva izdvojena su i za podršku porodiljama, a od oktobra 2021. godine kada je počela da se sprovodi ova pronatalitetna mjera odobreno je preko 4.500 ovih jednokratnih novčanih pomoći prilikom rođenja djeteta u iznosima od 500 do 2.000 KM.

Obezbijeđena su sredstva i za druge nove mjere podrške, od kojih izdvajamo sufinansiranje privatnih vrtića, kako bi svi oni roditelji zbog nedostatka mjesta u javnim vrtićima, imali mogućnost da svoje mališane upisuju u privatne vrtiće, a da Grad subvencioniše razliku u cijeni. Još jedna mjera direktne podrške sportskim klubovima jeste besplatna voda za fudbalske klubove.

Uz ove mjere podrške, srednjoškolci i studenti su podržani i putem gradskih stipendija koje su uvećane nakon 15 godina.

Banjaluka

TUŽNA GODIŠNJICA: Obilježene 32 godine od smrti 12 beba na Kliničkom centru

Povodom obilježavanja 32. godina od tragične smrti 12 beba u banjalučkom Kliničkom centru, danas je na Novom groblju služen parastos i simbolično je položeno i 12 ruža na spomenik 12 beba, dok su na spomen obilježje „Život“ koji se nalazi u centru grada položeni vijenci i ruže.

U ime Grada Banje Luke obilježavanju su prisustvovali savjetnica gradonačelnika za društvene djelatnosti Milada Šukalo. ovlašteni potpisnik u Odjeljenju za boračko-invalidsku zaštitu Radivoj Majstorović i predsjednik Skupštine grada Banje Luke, Ljubo Ninković.

Kako je poručila savjetnica Šukalo – ništa ne može da bude iznad ljudskog života, iznad života jednog djeteta.

-Ovo je dan kada se sjećamo jednog od najtragičnijih događaja za naš grad, za Banju Luku. Dan koji treba da nas opominje, dan iz kojeg treba da naučimo lekcije koje su iza nas i dan u kojem treba da znamo da ništa ne može da bude iznad ljudskog života, života jednog djeteta. Ovo nije jedini dan kada se Banja Luka prisjeća nevino nastradale djece, te povodom svih značajnih dana koje Banja Luka obilježava posjećujemo ovo mjesto. Grad će u narednom periodu dodatno da radi na istorijskoj promociji kao i promociji časova istorije koji bi govorili o nezapamćenoj tragediji koja se desila u Banjoj Luci i za koju nikada niko nije odgovarao – kazala je ona.

Podsjećamo, odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, tako da ni boce sa kiseonikom nisu mogle biti dopremljene iz Beograda u Banju Luku, uprkos brojnim apelima da se to učini, usljed čega je preminulo 12 tek rođenih beba u inkubatorima.

Kao datum obilježavanja ovog događaja uzima se 22. maj, jer je na taj dan 1992. godine, zbog nedostaka kiseonika, umrla prva od 12 beba, a ostale su preminule do 19. juna te godine. 22. maj uvršten je u kalendar značajnih datuma u Republici Srpskoj, a majke 12 beba su proglašene civilnim žrtvama rata.

Nastavi čitati

Banjaluka

PODRŠKA GRADA: Uručena rješenja o stipendiranju sportistima

Savjetnica gradonačelnika Mirna Savić – Banjac uručila je danas 22 rješenja o stipendiranju najuspješnijih sportista, a u okviru programa razvoja sporta na području Banje Luke.

-Od srca čestitamo sportistima na postignutim rezultatima i želimo im da nastave da nižu uspjehe. Grad stoji iza njih i stalno nastoji da poboljša ambijent i uslove za sport i sportiste. Radujemo se otvaranju sportskog odjeljenja Gimnazije na inicijativu gradonačelnika Draška Stanivukovića i neka Banja Luka nastavi da nosi epitet grada sporta – poručila je savjetnica Savić – Banjac.

Kategorisani sportisti za 2024. godinu, kojima su danas uručena rješenja o stipendiranju su:

1) Sportisti Prvog razreda – seniori:

Pavle Dujaković (karate),
Dušan Mačkić (kajak).
2) Sportisti Internacionalnog razreda – juniori:

Luka Pejić (karate),
Filip Marinković (džiu džica).
3) Sportisti Prvog razreda – juniori:

Boriša Zirojević (košarka),
David Vučić (plivanje),
Marija Damjanović (košarka),
Sonja Devura (košarka),
Sergej Trbojević (plivanje),
Nikola Šarić (košarka),
Aleksej Bogdanić (rukomet),
Sofija Pajić (džudo),
Nikša Petrović (rukomet),
Dario Pejić (stoni-tenis),
Milenko Rožić (rukomet),
Marija Vulić (košarka),
Novak Jaćimović (tenis),
Adrian Đurđević (džudo),
Đorđe Pajić (džudo),
Una Mičić (džudo),
Anastasija Ignjatić (tenis), i
Tibor Gajić (džiu-džica).

Nastavi čitati

Banjaluka

POTPISAN SPORAZUM O BRATIMLJENJU Banje Luke i grčkog grada Uranopolis

Banja Luka i Uranopolis od danas imaju zvanično potpisan Sporazum o saradnji.

-Posljednja stanica do našeg najsvetijeg mjesta, Svete Gore i Hilandara, je Uranopolis sa kojim Banja Luka od danas ima bratske odnose – poručio je gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je potpisao ovaj sporazum o saradnji.

Kako je poručio, to je mjesto u kojem će se vijoriti srpska zastava, pjevati srpska himna i mjesto u kojem ćete se osjećati kao u Banjoj Luci, našoj Zapadnoj prestonici.

-Uz naše kulturno-umjetničko društvo “Srpski vitezovi”, načelnika opštine Aristotel Steljosom Valjanosom, predstavnike grčke Vlade, uvaženo sveštenstvo Grčke i Srpske pravoslavne crkve i našim protom Vojom Balabanom, potpisali smo ovaj važan sporazum kojim smo još jednom učvrstili bratske odnose između srpskog i grčkog naroda. Banja Luka je postala bogatija za još jednog iskrenog prijatelja i bratski grad – kazao je gradonačelnik.

Nastavi čitati

Aktuelno