Vrijeme
Vozači, oprezno po kiši – izbjegavajte vodu dublju od 10 cm

Kišovito vrijeme za posljedicu ima velike količine vode na kolovozu. To je uglavnom površinski sloj, ali ponekad ćete naići na dublju vodenu barijeru.
Juriti vozilom kroz duboke bare nije baš pametan potez, iz dva razloga – prvi je bezbjednost, jer tu je akvaplaning, kada točkovi automobila gube kontakt sa asfaltom, pa ćete se u vozilu osjećati kao da ste na ledu, piše Revijahak.
Drugi razlog je – takva vožnja može biti opasna po “zdravlje” vašeg četvorotočkaša.
Izbjegavajte vodu dublju od 10 centimetara zato što većina današnjih automobila ima nisko postavljene usisnike za vazduh, koji u ovom slučaju mogu da uvuku vodu u motor, a to može dovesti do katastrofalnih posledica – ulaska vode u cilindre, pucanja klipnjača…
Zato izbjegavajte dublju vodu, automobil nije brod ili podmornica i vozite opreznije po kiši nego po suvom. Povećajte rastojanje između vozila ispred sebe sa dvije na četiri sekunde, jer je i zaustavni put automobila na kiši mnogo duži.
Obratite pažnju na gume, ako su istrošene i ako je dubina šara manja od 1,6 mm, osjetićete to jer će upravljivost biti lošija, a zaustavni put pri kočenju duži.
Investirajte u nove gume, kao i brisače. Stari brisači neće dobro čistiti vetrobran, a to će smanjiti vidljivost u vožnji, piše revijahak.hr.
Vrijeme
Pogledajte kakvo nas vrijeme očekuje u narednim danima

U Republici Srpskoj u naredna tri dana biće nestabilno vrijeme uz povremenu kišu, podaci su Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Sutra prijepodne biće pretežno oblačno i suvo vrijeme u većini predjela uz kraće sunčane periode. Više sunčanih perioda biće na istoku i jugu, a sllaba kiša je moguća samo ponegdje na sjeverozapadu.
Od sredine dana očekuje se nestabilno vrijeme, uz jače pljuskove sa grmljavinom koji će se premještati od zapada ka istoku i sjeveru. Ponegdje će biti i lokalnih nepogoda uz jače padavine.
Najmanje kiše se očekuje na jugu gdje će biti toplije uz više sunčanih perioda. Uveče će padavine postepeno prestati u većini krajeva, samo ponegdje na jugoistoku, zapadu i sjeveru je moguća prolazna kiša.
Minimalna temperatura vazduha biće od 12 do 18, u višim predjelima sedam, a maksimalna dnevna od 22 do 28, u višim predjelima 18 stepeni Celzijusovih.
U utorak, 6. juna ujutru i prijepodne biće promjenljivo oblačno uz kišu ponegdje na sjeverozapadu i jugoistoku. Od sredine dana se nastavlja nestabilno vrijeme uz dnevni razvoj oblaka koji donose kišu i pljuskove sa grmljavinom i koji će se tokom dana premještati od jugozapada ka sjeveroistoku.
Minimalna temperatura vazduha biće od 12 do 18, u višim predjelima od osam, a maksimalna dnevna od 22 do 27 stepeni Celzijusovih, u višim predjelima 17 stepeni Celzijusovih.
U srijedu, 7. juna ujutru i prijepodne biće pretežno oblačno uz sunčane periode i slabu kišu ponegdje na sjeveru i jugoistoku. Od sredine dana očekuje se promjenljivo i nestabilno vrijeme uz kišu i pljuskove sa grmljavinom širom zemlje.
Više padavina se očekuje na istoku Srpske.
Minimalna temperatura biće od 12 do 18, u višim predjelima osam, a maksimalna dnevna od 22 do 27, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.
Vrijeme
VRIJEME: Trebaju li nam i sutra kišobrani?

Vjetar će biti slab do umjeren i promjenljiv ili sjevernih smjerova.
Minimalna temperatura vazduha od 11 do 17, u višim predjelima od osam stepeni, a maksimalna od 20 do 26, u višim predjelima od 16 stepeni Celzijusovih
Prema podacima Federalnog hidrometeorološkog zavoda, danas je bilo nestabilno vrijeme sa lokalnim pljuskovima praćenim grmljavinom.
Temperatura vazduha izmjerena u 14.00 časova: Bjelašnica sedam, Sokolac 15, Gacko i Čemerno 16, Kalinovik i Han Pijesak 17, Bileća i Tuzla 18, Mrakovica i Drvar 19, Mrkonjić Grad i Sarajevo 21, Bijeljina, Prijedor i Zenica 22, Srebrenica i Šipovo 23, Višegrad, Doboj, Rudo i Trebinje 24, Zvornik, Ribnik, Srbac i Foča 25, Banjaluka, Novi Grad i Neum 26, te Mostar 27 stepeni Celzijusovih.
Vrijeme
Meteorolozi objavili kakvo nas ljeto očekuje, Balkan neće baš dobro proći

Meteorološki portal Akuveder je objavio vremensku prognozu za predstojeće ljeto u Evropi, uključujući i prognoziranu situaciju na Zapadnom Balkanu.
Veći dio Evrope bi se mogao suočiti sa sušom, a na Balkanu se očekuju oluje, a posljedično i poplave.
Na sjevernoj hemisferi će ljeto početi 21. juna, otprilike tri sedmice nakon početka meteorološkog ljeta 1. juna. Ljetno vrijeme će brzo početi širom centralne i sjeverne Evrope, dok bi jugoistočna područja mogla doživjeti sporiji prelaz u novu sezonu.
S obzirom na to da su 2021. i 2022. godina oborile sve rekorde kada je riječ o najtoplijem ljetu zabilježenom na evropskom kontinentu, mnogi se pitaju da li će i 2023. biti godina rekordne vrućine. Iako je u aprilu ove godine u Španiji već postavljen rekod za najvišu aprilsku temperaturu ikada zabilježenu u Evropi, meteorolozi ipak ne očekuju da će 2023. biti još jedna godina ekstrema.
“Očekuje se da će ekstremne vrućine biti manje učestale na cijelom kontinentu u odnosu na posljednje godine. Biće vremena kada će postati vruće, ali je malo vjerovatno da će se ponoviti ekstremna rekordna vrućina od prošlog ljeta”, kaže meteorolog Tajler Rojs.
Međutim, ono na šta upozoravaju meteorolozi su toplije noći nego što je uobičajeno s tendencijom da temperature budu iznad prosjeka za ljeto u Evropi.
Istočna Evropa je sigurna po tom pitanju jer se očekuju temperature blizu prosjeka i bez talasa vrućine. To uključuje Mađarsku, Rumuniju i Srbiju.
Suvo i toplo ljeto
Očekuje se da će ljeto biti sušnije i toplije u poređenju sa prosjekom što bi moglo izazvati probleme s požarima u Skandinaviji, koja nije stvorena da se nosi s takvim vremenskim obrascima.
Jun i jul će biti najsušniji mjeseci nakon čega se može očekivati padavinsko olakšanje.
Oni kojima su padavine najpotrebnije kao što su Španija i Italija, čini se da ove godine ipak neće dobiti olakšanje.
Oluje na Balkanu
Akuveder ističe sjevernu Francusku, Njemačku, Poljsku i balkanske države kao koridor koji će se najvjerovatnije suočiti s češćim padavinama i lošijim vremenskim uslovima u poređenju sa ostatkom Evrope.
“Padavine bi trebalo da budu blizu prosjeka za veći dio ovog regiona, što će biti dobra vijest za usjeve širom Balkana”, kaže Rojs.
Međutim, na Balkanu bi nevrijeme moglo rezultovati značajnim rizikom od bujičnih poplava jer se količina padavina povećava iznad prosjeka za ovu sezonu.
“Zona od sjeverne Francuske do Balkana je u najvećem riziku od vremenskih nepogoda u smislu grmljavinskih oluja koje mogu izazvati snažne vjetrove i grad”, rekao je Rojs.
Međutim, to ne znači da je na Balkanu izgubljena svaka nada da ćemo uživati u ljetnim planovima i godišnjim odmorima jer će biti lijepih i sunčanih dana, piše Klix.
-
Banjaluka2 dana ago
GLAVNA TEMA U BANJALUCI: Asistent varao suprugu sa studenticom, svađa hit na mrežama (VIDEO)
-
Banjaluka2 dana ago
Zbog nedoličnog ponašanja asistentu Pravnog fakulteta prijeti suspenzija
-
Banjaluka2 dana ago
Generacija učenika Učiteljske škole u Banjaluci proslavila 60. godišnjicu mature
-
Društvo2 dana ago
Sutra Duhovi: Ovo su običaji
-
Hronika9 sati ago
LJUBAVNICA GA SKUPO KOŠTALA Asistent Pravnog fakulteta u Banjaluci udaljen sa radnog mjesta
-
Hronika2 dana ago
STRAVIČNA NESREĆA KOD JAJCA: Poginuo muškarac, u automobilu bio sa suprugom i maloljetnim djetetom
-
Sport1 dan ago
Najprovokativnija navijačica Napolija ispunila obećanje i šetala gola oko stadiona (VIDEO)
-
Zanimljivosti3 dana ago
Kako izgleda Golf od 76.000 evra