Connect with us

Hronika

PRETRES DOMA ZDRAVLJA U LUKAVCU! Nezakonito izdavali recepate i prodavali lijekove

Pripadnici kriminalističke policije izvršili su pretrese Doma zdravlja u Lukavcu te jedne privatne zdravstvene ustanove u tom gradu, uz još nekoliko objekata u cilju rasvjetljavanja privrednog kriminala i korupcije.
Nezvanično, utvrđuju se detalji nezakonitog izdavanja recepata i prodaje lijekova,prenosi Kliks.Naime, policijski službenici Uprave policije MUP-a TK iz Sektora kriminalističke policije, odnosno Odsjeka za borbu protiv privrednog kriminaliteta i korupcije su jučer izvršili pretresanje jedne javne i jedne privatne zdravstvene ustanove stambenih objekata, putničkih motornih vozila, poslovnih prostorija, kao i osumnjičenih osoba na području Lukavca i Tuzle.
Akcija je provedena u sklopu otkrivanja, rasvjetljavanja i dokazivanja složenih oblika krivičnih djela iz oblasti privrednog kriminaliteta i korupcije, a kako su saopćili iz kantonalne policije, u saradnji i pod nadzorom postupajućeg tužioca Kantonalnog tužilaštva u Tuzli i na osnovu naredbe Opštinskog suda u Lukavcu.

“Prilikom radnje pretresanja pronađeni su i privremeno oduzeti predmeti koji se mogu dovesti u vezu sa krivičnim djelima zloupotreba položaja ili ovlasti i krivotvorenje službene isprave iz člana 389. Krivičnog zakona FBiH (službena i medicinska dokumentacija, bilješke, nelegalno posjedovani lijekovi, mobilni telefoni i drugi predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz u kasnijem postupku)”, naveli su iz Uprave policije MUP-a TK.

Prema informacijama koje su nezvanično potvrđene za Klix.ba, policija je izvršila pretrese Doma zdravlja u Lukavcu te jedne privatne zdravstvene ustanove u tom gradu, u cilju prikupljanja materijalnih dokaza koji se vezuju za nezakonito izdavanje recepata.

Naime, prema dostupnim informacijama, navodno je nekoliko ljekara skupa sa jedinim medicinskim tehničarem u lukavačkom Domu zdravlja duži vremenski period vršilo izdavanje recepata za lijekove bez zakonskog pokrića, da bi se naknadno, ilegalno obavljala prodaja tih lijekova. Zaradu na takav način, osumnjičeni su, navodno uzimali za sebe.

Sve detalje trenutno utvrđuje policija u saradnji sa tužilaštvom, a nakon jučerašnjih pretresa niko od osumnjičenih nije uhapšen. Iz kantonalne policije su naveli da je u toku dalja kriminalistička istraga, nakon koje će Kantonalnom tužilaštvu biti dostavljen odgovarajući izvještaj.

Hronika

Potvrđena optužnica protiv ADVOKATICE VASVIJE VIDOVIĆ zbog sprečavanja dokazivanja

Sud BiH potvrdio je optužnicu protiv advokatice Vasvije Vidović (70).

Tužilaštvo BiH saopštilo je da je optužnica potvrđena u cjelosti.

U optužnici koju je Tužilaštvo BiH podiglo protiv Vidovićeve navodi se da je ona 18. decembra prošle godine pristupila u službene prostorije Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) BiH u Istočnom Sarajevu u svojstvu advokata tada uhapšenog predsjednik Suda BiH Ranka Debevca.

Advokatica Vasvija Vidović kako se navodi u optužnici, Debevcu je omogućila da svoj mobilni telefon ubaci u njenu torbu, te ga na taj način sakrije.

– Osumnjičena se tereti da je, s ciljem da znatno oteža dokazivanje u sudskom postupku, sakrila tuđi predmet koji služi dokazivanju, čime je počinila krivično djelo sprečavanje dokazivanja -naveli su iz Tužilaštva BiH.

Iz te institucije su za Klix rekli da je mjera u slučaju advokatice Vidović predložena u skladu s odredbama Krivičnog zakona BiH

Tužilaštvo BiH predložilo je u skladu sa odredbama članova 70. i 73. Krivičnog zakona BiH, izricanje mjera sigurnosti prema osumnjičenoj, zabranu obavljanja poziva, djelatnosti ili dužnosti, odnosno zabranu obavljanja advokatske dužnosti u BiH u trajanju od tri godine od dana pravosnažnosti presude – rekli su.

Odluku o predloženoj mjeri donosi sud nakon presude u predmetu.

Nastavi čitati

Hronika

Majka tokom lajva na društvenim mrežama TUKLA BEBU

Majka iz beogradskog naselja Kaluđerica, koja se na snimku koji kruži preko društvenih mreža i koji je uzbunio javnost, vidi kako šamara svoju uplakanu i umazanu bebu, smještena je na odeljenje psihijatrije, radi vještačenja.

Međutim, da li će majka biti privedena i saslušana, odnosno osumnjičena zbog nasilja u porodici, odnosno nad svojom bebom, kako nam je rečeno, zavisi od nalaza psihijatara. Tačnije, da li je bila ili nije uračunljiva u momentu kada je zlostavljala bebu.

Na uznemirujućem snimku vidi se kako majka tuče bebu

Ona, najprije, igra pred kamerom, a onda odlazi po bebu, uzima je i šamara, jer navodno, mnogo plače i povraća, što nju – nervira.

Srećom, majka je vrlo brzo identifikovana i sada smještena u odgovarajuću ustanovu, dok je njenu bebu, koja nema vidnih povreda po tijelu, preuzeo nadležni Centar za socijalni rad i prevezao u bolnicu u Tiršovu, radi daljih pregleda i provjera, pišu Novosti.

Istraga o ovom slučaju se nastavlja.

Nastavi čitati

Hronika

AKCIJA “BLACK TIE 2”: Trojica u pritvoru, svi ostali pušteni na slobodu, među njima i policijski funkcioneri

Sud BiH kasno sinoć je donio odluku kojom je odredio pritvor za troje uhapšenih u akciji “Crna kravata 2” (Black Tie). Riječ je o Adnanu Smajloviću, Sančezu Jukiću i Aidi Halać.

Sa slobode će se braniti osumnjičeni: Tarik Zulović, Haris Behram, Mirsad Skopak, Mak Šemšić, Elmir Sarić, Smail Šikalo, Mustafa Selmanović, Vahidin Munjić, Senad Kadić, Adin Ćatić, Emir Druškić, Sead Preljević, Davor Curl, Gordan Memija i Edin Kačar.

Ovu informaciju je za portal “Avaza” potvrdio advokat Mustafe Selmanovića, komandanta specijalne jedinice FUP-a, Mirsad Crnovršanin.

Kod nekih od osumnjičenih Sud navodi da Tužilaštvo nije utvrdilo da su počinili bilo koje krivično djelo koje im se stavlja na teret, odnosno da iz dokaza proizilazi da isti nisu počinili niti jedno bitno obilježje krivičnih djela za koje se sumnjiče, pa Sud se nije upuštao u analizu postojanja posebnih pritvorskih razloga.

Kod Mustafe Selmanovića, Vahidina Munjića, Senada Kadića i Adina Ćatića i Emira Druškića Sud navodi da ih Tužilaštvo tereti za krivična djela Primanja dara i Zloupotreba položaja, a koja su propisana entitetskim zakonodavstvom.

Mustafi Selmanoviću se stavlja na teret i organizovani kriminal, ali Sud BiH navodi da iz dokaza Tužilaštva ne proizilazi postojanje osnovane sumnje da je on preduzimao bilo kakve inkriminisane radne te da samim time nije mogao iste poduzimati u okviru organizovane grupe.

Odbijen je i prijedlog za određivanje mjera pritvora, a izrečene su mjere zabrane za Tarika Zulovića, Harisa Behrama, Mirsada Skopaka, Maka Šemšića, Emira Sarića, Smaila Šikala i Gordana Memiju.

Više o akciji čitajte OVDJE.

Nastavi čitati

Aktuelno