Connect with us

Svijet

BUDITE POSEBNO OPREZNI! Podaci korisnika cure na sve strane

Takozvana supermasivna Majka svih curenja (Mother of all Breaches, ili skraćeno MOAB) uključuje zapise iz hiljada pomno prikupljenih i ponovo indeksiranih curenja, kršenja i privatno prodatih baza podataka, javlja Cybernews koji objavljuje i kompletan spisak koji može da se pretražuje po nazivu.

Masovne povrede podataka

Milijarde izloženih zapisa otkrio je Bob Đačenko, istraživač sajber bezbjednosti i vlasnik sajta SecurityDiscovery.com. Skup sadrži uglavnom informacije iz prošlih kršenja, ali gotovo sigurno i nove, dosad neobjavljene podatke. Cybernewsov alat za provjeravanje curenja podataka, koji se oslanja na podatke iz svih većih curenja podataka, sadrži informacije o više od 2500 kršenja podataka sa 15 milijardi zapisa.

Najnoviji MOAB sadrži 26 milijardi zapisa u više od 3800 mapa, pri čemu svaka mapa odgovara zasebnoj povredi podataka. Iako to ne znači da se razlika između ta dva automatski prevodi u prethodno neobjavljene podatke, milijarde novih zapisa ukazuju na vrlo visoku vjerovatnoću da MOAB sadrži i do sada neviđene informacije.

Kompilacija višestrukih prodora

“Skup podataka je izuzetno opasan jer agregirani podaci mogu da se iskoriste za širok raspon napada, uključujući krađu identiteta, sofisticirane šeme krađe identiteta, ciljane sajber napade i neovlašteni pristup ličnim i osjetljivim nalozima”, upozoravaju istraživači.

Izgleda da se supermasivni MOAB ne sastoji samo od novoukradenih podataka i da je najvjerovatnije riječ o najvećoj kompilaciji višestrukih proboja (COMB). Iako je tim identifikovao više od 26 milijardi zapisa, vjerovatno se radi i o brojnim duplikatima. Međutim, podaci koji su procurili sadrže mnogo više informacija nego samo akreditive, većina izloženih podataka je osjetlive prirode i zato je veoma vrijedna.

Prednjače podaci s Tencenta

Brzi pregled stabla sa podacima otkriva zapanjujuće velik broj zapisa prikupljenih iz prethodnih kršenja. Najveći broj zapisa, 1,4 milijarde, dolazi od kineske aplikacije za instant poruke Tencent QQ. Međutim, navodno postoje i stotine miliona zapisa s Weiba (504M), MySpacea (360M), Twittera (281M), Deezera (258M), Linkedina (251M), AdultFriendFindera (220M), Adobea (153M), Canve (143M), VK-a (101M), Daily Motiona (86M), Dropboxa (69M), Telegrama (41M) i mnogih drugih kompanija i organizacija.

Curenje takođe uključuje zapise raznih vladinih organizacija u SAD-u, Brazilu, Njemačkoj, Filipinima, Turskoj i drugim zemljama, a nivoi curenja su do sada neviđeni. Na primjer, 2021. godine Cybernews je izvijestio o COMB-u koji je imao 3,2 milijarde zapisa, dakle samo 12% supermasivnog MOAB-a iz 2024. godine.

Nesagledive posljedice

Uticaj supermasivnog MOAB-a na potrošače mogao bi biti nezapamćen. S obzirom na to da mnogi ljudi iznova koriste korisnička imena i lozinke, zlonamjerni akteri bi mogli da se upuste u cunami napada gomilanjem akreditiva.

“Ako korisnici koriste iste lozinke za svoj Netflix nalog kao i za svoj Gmail nalog, napadači to mogu da iskoriste da se okrenu prema drugim, osjetljivijim nalozima. Uz to, korisnici čiji su podaci uključeni u supermasivni MOAB mogu postati žrtve spear-phishing napada ili da primaju visoki nivoe neželjene e-pošte”, upozoravaju istraživači, a prenosi B92.

Svijet

EU odobrila upotrebu “ZAMRZNUTIH” ruski milijardi kao POMOĆ UKRAJINI

EU je odobrila upotrebu prihoda od zamrznutih ruskih sredstava da pomogne Ukrajini, saopštio je češki ministar spoljnih poslova Jan Lipavski.

On je istakao da će 90 odsto tih sredstava ići za ukrajinske oružane snage.

“Mi smo odobrili korištenje prihoda od zamrznutih sredstava ruske centralne banke za pomoć Ukrajini. Samo ove godine do tri milijarde evra, 90 odsto ide za ukrajinsku vojsku”, napisao je Lipavski na platformi “Iks”, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Svijet

DRAMA U AVIONU zbog turbulencije, jedan PUTNIK MRTAV, 20 povrijeđeno

Najmanje jedna osoba je poginula, a više je povrijeđeno kada je došlo do stravičnih turbulencija na letu London-Singapur.

Piloti su na kraju morali prinudno da slete na Tajland.

Boeing 777, kompanije Singapore Airlines, poletio je iz Velike Britanije u ponedjeljak u 22.17 po lokalnom vremenu.

Međutim, u jednom trenutku krenule su turbulencije dok su nadlijetali područja gdje haraju tropske oluje, prenosi Telegraf.

Avion je potom hitno preusmjere na međunarodni aerodrom u Bangkoku, gdje je sletio oko 16 časova po lokalnom vremenu.

Avion su čekale ekipe Hitne pomoći, ali prema navodima lokalnih medija, za jednog putnika nije bilo spasa, dok je oko 20 povrijeđeno.

Nastavi čitati

Svijet

SAD razmatra uvođenje sankcija sudu u Hagu, OGLASIO SE KREMLJ

Kremlj je opisao vrlo neobičnim da Sjedinjene Američke Države razmatraju sankcije protiv Međunarodnog krivičnog suda (ICC) u Hagu, čiji je tužilac zatražio naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, njegovog šefa odbrane i trojice čelnika Hamasa zbog navodnih ratnih zločina. Tužilac ICC-a Karim Kan rekao je u izjavi objavljenoj nakon više od sedam mjeseci rata u Gazi da ima opravdane razloge da vjeruje da ova petorica muškaraca “snose krivičnu odgovornost” za navodne ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.

Američki predsjednik Džo Bajden nazvao je taj pravni korak “nečuvenim”, dok je državni sekretar Entoni Blinken upozorio da bi to moglo ugroziti pregovore o sporazumu o taocima i prekidu vatre. Neki američki zastupnici pozvali su Sjedinjene Države na uvođenje sankcija sudu. Godine 2020. Sjedinjene Države uvele su sankcije tužiocu ICC-a.

“Situacija u kojoj SAD ima stav i spremnost da koristi metodu sankcija čak i protiv Međunarodnog krivičnog suda više je nego neobična”, rekao je novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

U martu prošle godine ICC je izdao naloge za hapšenje predsjednika Rusije Vladimira Putina pod optužbom za ratne zločine. Ruske vlasti ocjenjuju da je to besmislen pokušaj Zapada da ukalja ugled Rusije i negira počinjenje ratnih zločina u Ukrajini, prenosi Index.hr.

Nastavi čitati

Aktuelno