Connect with us

Banjaluka

FESTIVAL NAUKE U BANJALUCI: Levitirajući grafit, apoteka iz prirode, život u kapi vode…

U Banjaluci je otvoren dvodnevni Festival nauke na kojem posjetioci mogu da vide veliku izložbu eksperimenata, naučnih demonstracija i ostalih sadržaja koji na zanimljiv način promovišu nauku.

Hemijski sat, biljke u epruveti, levitirajući grafit, apoteka iz prirode, život u kapi vode, mozgalice sa končićima, robotika, muzej živih fosila, hemijski kokteli, Teslin transformator samo su neki od sadržaja 12. Festivala nauke koji se održava na dvije lokacije – Univerzitetskom gradu i Prirodno-matematičkom fakultetu.

Organizator je Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske koje je do sada uložilo više od 11 miliona KM u naučnoistraživačke projekte, od čega devet miliona KM za nauku i dva miliona KM za tehnologiju.

Pomoćnik ministra za naučnotehnološki razvoj Zoran Bjelajac rekao je da finansiraju naučne skupove, štampanje publikacija, izradu doktorskih disertacija, tehnološke projekte i ostalo.

On vjeruje da će Festival nauke zainteresovati osnovce i srednjoškolce za nauku, a moguće i opredijeliti ih za buduće zanimanje.

Rektor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Gajanin rekao je da će na ovom festivalu na zanimljiv način biti predstavljen različit spektar eksperimenata koji se izvode na fakultetima.

“Ovdje ćemo pokazati dopadljivu nauku, ali Univerzitet podržava najbolje u naučnoistraživačkom radu na način da ih i materijalno stimuliše”, rekao je Gajanin novinarima povodom otvaranja Festivala nauke.

Dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Božidar Popović smatra da svi fakulteti treba da uzmu učešća na ovom festivalu jer se razvojem nauka potvrđuje znanje stečeno u obrazovanju, ali i nadograđuje.

“U Republici Srpskoj imamo jedinstvenu priliku da nadogradnjom i promocijom znanja ostvarimo sve rezultate i prikažemo u najboljem svjetlu. Razvojem znanja kao glavnim resursom dolazi do toga da se razvijaju i ostale grane u društvu i privredne i društvene”, istakao je Popović.

Prodekan za naučnoistraživački rad na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjaluci Milana Grbić rekla je da je važno promovisati nauku jer je to osnov i za razvijenu ekonomiju i tehnologiju, te ono na čemu treba intenzivno raditi.

Na ovogodišnjem Festivalu nauke predstavlja se 21 fakultet univerziteta u Banjaluci i Istočnom Sarajevu, Institut za genetičke resurse Banjaluka, Uprava za policijsku obuku, te nekoliko banjalučkih srednjih škola.

U Univerzitetskom gradu u sportskoj dvorani Fakulteta fizičkog vaspitanja i sporta Festival nauke je moguće posjetiti od 9.00 do 18.00 časova, a na Prirodno-matematičkom fakultetu zainteresovani imaju priliku da posjete planetarijum, akvarijum i terarijum od 9.00 do 16.30 časova.

Banjaluka

DRUŽENJE I DOBRA ORGANIZACIJA: Održana trka „Banjalučka proljećna desetka“, prisustvovali i predstavnici Grada

U okviru Banjalučke trkačke lige održana je druga od četiri planirane trke. Trka pod nazivom „Banjalučka proljećna desetka“ održana je u Parku „Mladen Stojanović“ i osim banjalučkih trkača učešće su uzeli i trkači iz šire regije.

Grad je podržao ovu trku, a prisustvovale su joj savjetnice gradonačelnika Mirna Savić – Banjac i Vedrana Prole, kao i portparol Gradske uprave, Adriana Basara.

Savjetnica Savić – Banjac čestitala je svim učesnicima, pobjednicima trka i organizatoru na uspješnoj organizaciji još jedne „Banjalučke proljećne desetke“.

-Na poziv dragog kolege Duška Tadića imala sam čast i zadovoljstvo da podijelim medalje na Banjalučkoj trkačkoj ligi. Raspoloženje, druženje i dobra organizacija su obilježili ovaj događaj – poručila je Savić – Banjac, koja je zajedno sa savjetnicom Prole uručila nagrade najboljim.

Organizator Duško Tadić izjavio je da je sve prošlo u najboljem redu i da je zahvalan za podršku trkačke zajednice zahvaljujući kojoj su iznijeli mnoge humane i druge akcije.

-Veliku zahvalnost dugujemo trkačkoj zajednici, kao i svim ostalim trkačima na podršci svih humanih akcija koje radimo i ovom prilikom pozivamo sve da pozivom na broj 1413 pomognemo liječenje našeg sugrađanina Sergeja Stupara – zaključio je Tadić.

Nastavi čitati

Banjaluka

Novo mjesto za veselu i bezbjednu igru BIĆE IZGRAĐENO U NOVOSELIJI

U okviru izgradnje novih mjesta za veselu i bezbjednu igru najmlađih sugrađana, biće izgrađeno i dječije igralište u naselju Novoselija.

Za izgradnju ovog mjesta za igru najmlađih na lokaciji u blizini područne škole „Milan Rakić“, Grad Banja Luka je raspisao tender za izbor izvođača radova.

Tako će mališani u ovom dijelu Banje Luke dobiti ljuljaške, klackalice, njihalice, tobogane…

Naime, u toku je izgradnja novih mjesta za igru i druženje naših najmlađih sugrađana u naseljima Česma i Rosulje.

-Mališani naselja Rosulje uskoro će dobiti kutak za igru i druženje. Počeli smo sa izgradnjom dječijeg igrališta u ovom naselju, a uporedo, teku radovi na izgradnji dječijeg igrališta u naselju Česma. Tokom godine Banja Luka će postati bogatija za desetine novih igrališta – najavio je nedavno gradonačelnik Draško Stanivuković.

Uz izgradnju novih, ove godine fokus je i na rekonstrukciji postojećih igrališta u onim naseljama gdje su igrališta dotrajala. Tako je prema podacima Odjeljenja za komunalne poslove planirana rekonstrukcija igrališta u ulicama: Carice Milice, Srđe Zlopogleđe, Save Ljuboje, Tarasa Ševčenka, ali i igrališta u Lorkinom naselju, te naseljima Borik i Centar.

Nastavi čitati

Banjaluka

BANJALUČKI OSNOVCI U HUMANOJ MISIJI! Kupite unikatne radove i POMOZITE SERGEJU STUPARU!

Da se empatija uči još u najranijem dobu, svojim primjerom pokazuju učenici trećeg razreda OŠ “Georgi Stojkov Rakovski”, koji su sa svojom učiteljicom Silvijom Ninković kroz mnogobrojne radionice napravili dekorativne vješalice za ključeve i nakit, a sva sredstva od prodaje ovih unikatnih ručnih radova biće proslijeđena za nastavak liječenja mladog Banjalučanina Sergeja Stupara.
Silvija Ninković, učiteljica trećeg tri odjeljenja u ovoj obrazovnoj ustanovi, kaže u razgovoru za “Nezavisne novine” da je ovo generacija djece koja želi da učestvuje u svim aktivnostima, ali i da ima odličnu saradnju i sa roditeljima, te da su zajedno odlučili da dječje radove prodaju i onlajn na Instagramu.
“Imali smo i mali bazar, koji je realizovan kada je bila priredba ‘Dan učeničkih postignuća’, i prodali sve izložene radove i uspješno započeli našu akciju. Otvorili smo i Instagram profil koji nosi naziv ‘Dječija moć – velika pomoć’, gdje zainteresovani mogu da vide i kupe radove online jer dolazi kraj školske godine i lakše nam je radove prodavati na taj način. Dobili smo podršku od ‘X Express’ brze pošte, koja neće naplaćivati dostavu, i zaista sam bila iznenađena kada su pristali i hvala im na tome. Dobili smo podršku i od “Pošta Srpske”, te ćemo radove izložiti u njihovoj poslovnici u Novoj varoši, da bismo i na taj način ostvarili prodaju i sakupili sredstva za Sergejevo liječenje. Velike vješalice koštaju deset KM, a one manje su sedam KM”, kaže Ninkovićeva.Ističe da je primaran cilj pomoći Sergeju da se sakupe sredstva za njegovo liječenje u inostranstvu, ali i razvijanje empatije kod djece.
“Ideja za dekorativne vješalice nastala je nakon što smo majkama povodom Dana žena pravili poklone i vidjela sam kod školskog majstora u radionici da imaju slobodne letvice. Odlučili smo da ih obojimo, stavimo kukice i napravimo stalak za poklon majkama, a kasnije mi je došla ideja da to iskoristimo za prodaju, a sredstva da proslijedimo za liječenje Sergeja”, priča Ninkovićeva i dodaje da su cijenu odredili simbolično, u dogovoru sa roditeljima.

“Pored empatije, cilj nam je djeca što manje vremena provode na mobilnim telefonima, jer djeca žele da učestvuju, ali ona hoće aktivnosti i zato ih u aktivnosti treba i uključiti. Nećete mnogo postići ako djetetu kažete da ne koristi telefon, već mu morate dati nešto da radi da taj mobilni telefon ne bi koristio”, objašnjava ona.

Ističe da su kukice, materijal i boje za vješalice obezbijedili roditelji djece.

“Roditelji su učestvovali u radionici pri montiranju kukica, ali dekorativni dio i sve što je u bojama i šarama, to su sve uradila djeca i to unazad nekih mjesec dana”, priča ponosna učiteljica.

Dodaje da mališani mahom imaju devet ili deset godina, kao i da su oni bili ti koji su odlučili da se sredstva prikupljaju za Sergeja i da su sve dekorativne vješalice plod rada malih dječjih ruku, ali i velikog srca.

“Ja njih uvijek sve pitam i ništa ne radim mimo njihove volje i radim na tome da razvijaju samopouzdanje, ali i empatiju, i to je moj mali doprinos njima dalje u životu. Planiramo i za kraj školske godine da napravimo malo veći bazar, a pridružiće mi se i učiteljica Žana iz petog tri sa svojom učenicima, i oni će napraviti još radova, pa ćemo na nivou škole održati bazar”, priča Ninkovićeva i dodaje da je u stalnom kontaktu sa Sergejevom majkom, koja je zahvalna na svemu što su djeca uradila.

Podsjećamo, za liječenje Sergeja Stupara pokrenut je humanitarni broj 1413 koji je aktivan do kraja juna, a svi zainteresovani uplate mogu da izvrše i na sljedeće račune na ime Svjetlana Stupar:

Adresa: Dr Slavka Pišteljića br. 33, Slatina

Raiffeisen bank:1613000045479669

NLB Banka: 5710100000072523

Devizni kod NLB banke:

IBAN: BA 395620998165705225

SWIFT BIC: RAZBBA22

Nastavi čitati

Aktuelno