Connect with us

Banjaluka

Lolić: Stariji trebaju njegu, ali i da budu aktivni

Foto: Arhiva/Dražan Pozderović

Gerontološki centar Banjaluka trenutno ima 326 korisnika, a potražnja za smještajem je sve veća jer se svakodnevno radi na unapređenju usluga i uslova boravka, izjavio je za Srnu direktor Centra Vinko Lolić.

Lolić je napomenuo da, osim kompletne i kvalitetne usluge, većoj potražnji za smještajnim kapacitetima doprinosi i povećan nivo svijesti o značaju da starija lica budu smještena u bezbjedno okruženje.

“Prošlo je vrijeme stereotipa i predrasuda da su domovi za stara lica ustanove u kojima borave oni koji su odbačeni od porodice i najbližih. Imamo sve uslove da se naši korisnici osjećaju kao kod kuće, a što je najvažnije – imaju neophodnu ljekarsku njegu”, rekao je Lolić.

On smatra da je značajno licima u poodmakloj dobi obezbijediti mogućnost da vrijeme provode u društvu, razgovoru i druženju, ali i da pokažu da mogu biti korisni.

“Dostupna je i radno-okupaciona terapija, koju vode profesionalni terapeuti, te se korisnici u okviru nje bave raznim aktivnostima za koje imaju afinitete – heklanjem, pletenjem, pisanjem, te različitim stvaralačkim radom, ali i sticanjem novih znanja i vještina”, naveo je Lolić.

Lolić je naglasio da su poetske večeri, izložbe i slična dešavanja sve češći u Centru, a ispunjeni su emocijama i srećom jer korisnici imaju priliku da pokažu šta mogu.

“To kod naših korisnika stvara osjećaj da, uprkos godinama, mogu biti korisni, aktivni i vrijedni”, rekao je Lolić.

On je napomenuo i da je sve veća potražnja za smještajnim kapacitetima u ovom centru, a da tome doprinosi i odlazak mladih sa ovih prostora.

“Nažalost, postajemo staro društvo. Mladi odlaze, pa o starima koji ostaju nema ko da brine, te im je Gerontološki centar jedna od najboljih opcija jer nudimo kompletnu i kvalitetnu njegu i smještaj”, istakao je Lolić.

On je dodao da u okviru Gerontološkog centra od 2005. godine funkcioniše i Prihvatna stanica za stara i nemoćna lica pronađena u skitnji.

On je ukazao na značaj ovog projekta, čijom realizacijom Republika Srpska i grad Banjaluka pokazuju visok stepen socijalne odgovornosti.

NEZAVISNE

Banjaluka

Kanalizacija poplavila Daun sindrom centar, NASTALA OGROMNA ŠTETA

U banjalučkom Daun sindrom centru obustavljen je rad nakon izlivanja kanalizacije u prostorije, zbog čega iz ove ustanove apeluju da im nadležne institucije izađu u susret i pomognu u teškim trenucima.

Prostorije Centra poplavljene su u noći između četvrtka i petka i pričinjena je ogromna šteta, saopšteno je iz ovog centra.

Na teren je izašla i Komunalna policija koja je konstatovala ogromnu materijalnu štetu i da je kompanija koja u istoj ulici kopa temelje za novu zgradu bagerom prignječila već dotrajalu i staru kanalizaciju, te ju je tako začepilo.

-Na staru kanalizaciju se i danas priključuju nove velike zgrade bez obzira što nema kapaciteta, tako da se sva ta otpadna tečnost nakupljala i izlila u Daun sindrom centar i susjedne poslovne prostore – naveli su iz ovog centra. Iz Daun sindrom centra dodaju da niko nije sanirao i pročistio otpadnu tečnost iz kanalizacije, iako su stalno apelovali.

-Rad u Centru je zaustavljen, a sve osobe sa Daunovim sindromom su vraćene kućama.

Nastavi čitati

Banjaluka

FRAPANTNA ZLOUPOTREBA SUBVENCIJA: Ima li kraja bahatosti vlasnika vrtića Zvjezdica?

Nerealan rast cijena i neadekvatna visina ličnih dohodaka odavno su dio svakodnevice u Republici Srpskoj i jedan od ključnih razloga odlaska građana “trbuhom za kruhom” u neki bolji svijet.

Neadekvatan broj javnih vrtića u najvećem gradu Srpske izgleda da “idu na ruku” vlasnicima onih privatnih koji koriste aktuelnu situaciju, te nerazumno povećavaju cijene svojih usluga. Na štetu roditelja.

-Neprihvatljivo je povećanje cijene privatne predškolske ustanove za 30%, te predstavlja zloupotrebu subvencija, napisao je gradski menadžer Bojan Kresojević na svom Instagram profilu.

“Grad je najavio povećanje subvencijama koje imaju za cilj poboljšanje položaja roditelja. Zbog toga je neprihvatljivo povećanje cijena koje nema utemeljenje u rastu troškova i nećemo dozvoliti “rat cijenama” između predškolskih ustanova preko leđa roditelja”, istakao je on.

Banjalučki roditelji nisu samo žrtva nezajažljivih vlasnika privatnih vrtića nego i političkih aktivista. Banjalučki SNSD tokom dvadeset godina vlasti zanemarujući interes Banjalučana bavio se isključivo vlastitim potrebama, pa se u tom periodu nisu gradili novi vrtići i škole.

Ali su se zato dosjetili već početkom 2024. godine da bi možda mogli da se pozabave tim istim građanima, budući da su izbori već u oktobru. Klub odbornika SNSD-a u Skupštini grada Banjaluka zatražio je da se kroz rebalans budžeta za 2024. godinu povećaju subvencije za privatne vrtiće u Banjaluci.

“Grad ne može da određuje cijene privatnih vrtića, ali je činjenica da vrtići poskupljuju te smo spremni da analiziramo i vidimo šta je ono što mi možemo uraditi. Ova gradska administracija je prva koja je odlučila da subvencioniše privatne vrtiće, za šta mi izdvajamo nekoliko miliona KM, što je na godišnjem nivou značajan iznos za Grad”, istakao je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

Dodao je da je krajnji cilj ove gradske administracije da se izjednači cijena privatnih i javnih vrtića, kao i da, iako je put do toga dug, svako približavanje tom cilju je vid podrške roditeljima i olakšavanje djeci.

Takođe, Stanivuković je najavio i rekonstrukciju postojećih i izgradnju novih vrtića u seoskim područjima grada, te su u toku i stalni sastanci sa predstavnicima roditelja djece koja idu u privatne vrtiće

Nastavi čitati

Banjaluka

U DUHU KOČIĆEVOG STVARALAŠTVA: Raspisan javni poziv za dodjelu „Kočićeve nagrade“

Organizacioni odbor 59. Kočićevog zbora objavio je danas javni poziv za dodjelu „Kočićeve nagrade“ za 2024. godinu.

Kako je navedeno u pozivu, „Kočićeva nagrada“ se dodjeljuje za cjelokupno djelo pisano na srpskom jeziku iz oblasti književnosti, lingvistike i književne kritike koje odlikuju visoke naučne, umjetničke i stručne vrijednosti u duhu Kočićevog stvaralaštva.

Ova nagrada se sastoji od Povelje i novčanog iznosa, koji je ove godine povećan na iznos od 5.000 KM.

Kandidata za „Kočićevu nagradu“ mogu predložiti: udruženja književnika, izdavači, biblioteke, obrazovne i naučne institucije iz oblasti srpskog jezika i književnosti, te pojedinci, uz obavezu da prijedlog bude dostavljen u pisanoj formi sa obrazloženjem.

Prijedlozi se dostavljaju Odjeljenju za društvene djelatnosti Gradske uprave Grada Banje Luke, putem prijemne kancelarije Gradske uprave – kancelarija 14, u zatvorenoj koverti, sa naznakom: za dodjelu „Kočićeve nagrade“ za 2024. godinu, ili putem pošte – preporučeno, na adresu: Grad Banja Luka, Gradska uprava, Odjeljenje za društvene djelatnosti, Trg srpskih vladara 1, 78 000 Banja Luka.

Rok za podnošenje prijedloga je 30. jun 2024. godine.

„Kočićeva nagrada“ biće uručena laureatu na svečanoj akademiji koja će biti organizovana u okviru ovogodišnjeg „59. Kočićevog zbora“.

Javni poziv preuzmite OVDJE.

Nastavi čitati

Aktuelno