Connect with us

Svijet

NOVI UDAR NA BOING! Kompanija nakon novog INCIDENTA na staklenim nogama

Prije tačno godinu dana isporučen je posljednji Boing 747, i na taj način prvi džambo-džet otišao je u istoriju nakon pet decenija “paradiranja” nebom.

Godinu dana kasnije, njegov “mlađi kolega” Boing 737 Maks 9 mogao bi da ode u privremenu penziju nakon što je američka aviokompanija ”Junajted erlajns” saopštila je da su pronađeni labavi zavrtnji na nekoliko letjelica, što nastavlja seriju primjedbi koje dolaze sa raznih strana na račun ovog putničkog aviona.

“Čuo se zaista glasan prasak u lijevom zadnjem dijelu aviona i buka. Sve vazdušne maske su pale”, rekao je Evan Smit, jedan od 171 putnika u avionu Boing 737-9 Maks kompanije ”Alaska erlajns” na letu 1282 iz Oregona za Kaliforniju koji je u petak morao prinudno da sleti zbog otkidanja kabinskog dijela trupa aviona.

Mediji su prenijeli da se mladiću koji je sjedio u blizini pogođenog područja pocijepala košulja usljed dekompresije, a iz američkog nacionalnog Odbora za bezbjednost saobraćaja su saopštili da nijedan putnik nije sjedio do prozora aviona u trenutku kada je otpao dio kabine.

Nedugo zatim Američka federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) naložila je privremeno prizemljenje nekih aviona Boing 737 Maks 9, ali i da je potrebno pregledati 171 avion ove kompanije.

Trenutno svjetski prevoznici koriste oko 215 Boingovih letjelica tipa 737 Maks 9, pokazuju podaci analitičke firme za vazduhoplovstvo Cirium, a oko 170 njih ima vrata koja su u petak otpala usred leta “Alaska erlajns”, prenosi Euronews.rs.

Odluka američkog regulatora alarmirala je mnoge aviokompanije, ali i regulatore da provjere da li je sve u redu sa Boing avionima u njihovim flotama.

Pa je tako Evropska agencija za bezbjednost vazdušnog saobraćaja (EASA) prihvatila odluku o prizemljivanju, naglasivši ujedno da ih prevoznici iz članica u EU ne koriste, prenio je Rojters.

Iako nijedna od indijskih aviokompanija nema u svojoj floti letjelice tipa Boing 737-9 Maks, nadležni su izdali naredbu da se izvrši vanredna inspekcija svih aviona tipa Boing 737-8 Maks u vlasništvu indijskih avio kompanija.

Kineski regulator je zatražio pojedinosti o ovom incidentu, a brojne kompanije širom svijeta izvijestile su da će poštovati zahtev američkog regulatora, zbog čega su otkazane stotine letova.

U međuvremenu, američka aviokompanija ”Junajted erlajns” saopštila je da su pronađeni labavi zavrtnji na nekoliko letjelica Boing 737 Maks 9, istom modelu aviona koji je koristila ”Alaska erlajns”, navodi Euronews.rs.

“Pošto smo u subotu počeli preliminarne inspekcije, pronašli smo slučajeve za koje se čini da se odnose na probleme sa instalacijama i držačem za vrata, na primjer, zavrtnje kojima je bilo potrebno dodatno zatezanje. Ove nalaze će ispraviti naš tehnički tim kako bi se avion bezbjedno vratio u službu”, saopštio je Junajted.

Iako Federalna uprava za avijaciju i Boing nisu komentarisali navode ‘Junajted erlajnsa”, da “ponovo” nešto nije u redu sa Boingom, upozorila je neimenovana avio-kompanija prije dvije nedjelje otkrila na dvije ovakve letjelice šrafove bez matica ili sa labavo zategnutim maticama na veoma važnim uređajima, koji služe za stabilizaciju i kontrolu aviona za vrijeme leta.

Tim povodom, predstavnici Boinga saopštili su da su obavljene popravke na oba aviona, te pozvali zahtjev svim svjetskim avio-kompanijama da na modelu 737 Max provjere upravljački mehanizam, kao i šrafove i matice u tim uređajima, prenio je CNN.

Niz bezbjednosnih problema koje su zabilježeni prethodnih godina, dodijelio je Boingu 737 Maks opis “najčešće provjeravan transportni avion u istoriji”.

Letelica je negativan publicitet najprije zaradila 2018. godine kada se putnički avion srušio u u more, ubrzo nakon polijetanja iz indonežanske Džakarte. Tom prilikom u putničkom avionu je bilo 188 ljudi.

Pet mjeseci kasnije, samo šest minuta nakon što je poleteo iz Adis Abebe, američki Boing 737 srušio se na 60 kilometara od glavnog grada Etiopije, prilikom čega je poginulo svih 157 putnika.

Nakon dva fatalna pada letjelica nakon čega je poginulo 346 ljudi, i milionskih gubitaka, u januaru 2020. kompanija Boing saopštila je da će suspendovati proizvodnju svog tada “najbolje prodavanog aviona 737 Maks”.

Te nesreće, otkazane narudžbine, zabrana prodaje i traganje za tehničkim nedostatcima koštale su Boing čak 20 milijardi dolara.

Ipak, letjelica je ponovo puštena u saobraćaj u decembru 2020. godine, ali su u aprilu ove godine otkriveni novi problemi, jer su instalacije nekih uređaja u zadnjem dijelu pilotske kabine urađeni na nepropisan način, navodi se u informaciji, uz naznaku da, kako tvrdi Boing, to nije predstavljalo opasnost po bezbjednost putnika.

Svijet

EU odobrila upotrebu “ZAMRZNUTIH” ruski milijardi kao POMOĆ UKRAJINI

EU je odobrila upotrebu prihoda od zamrznutih ruskih sredstava da pomogne Ukrajini, saopštio je češki ministar spoljnih poslova Jan Lipavski.

On je istakao da će 90 odsto tih sredstava ići za ukrajinske oružane snage.

“Mi smo odobrili korištenje prihoda od zamrznutih sredstava ruske centralne banke za pomoć Ukrajini. Samo ove godine do tri milijarde evra, 90 odsto ide za ukrajinsku vojsku”, napisao je Lipavski na platformi “Iks”, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Svijet

DRAMA U AVIONU zbog turbulencije, jedan PUTNIK MRTAV, 20 povrijeđeno

Najmanje jedna osoba je poginula, a više je povrijeđeno kada je došlo do stravičnih turbulencija na letu London-Singapur.

Piloti su na kraju morali prinudno da slete na Tajland.

Boeing 777, kompanije Singapore Airlines, poletio je iz Velike Britanije u ponedjeljak u 22.17 po lokalnom vremenu.

Međutim, u jednom trenutku krenule su turbulencije dok su nadlijetali područja gdje haraju tropske oluje, prenosi Telegraf.

Avion je potom hitno preusmjere na međunarodni aerodrom u Bangkoku, gdje je sletio oko 16 časova po lokalnom vremenu.

Avion su čekale ekipe Hitne pomoći, ali prema navodima lokalnih medija, za jednog putnika nije bilo spasa, dok je oko 20 povrijeđeno.

Nastavi čitati

Svijet

SAD razmatra uvođenje sankcija sudu u Hagu, OGLASIO SE KREMLJ

Kremlj je opisao vrlo neobičnim da Sjedinjene Američke Države razmatraju sankcije protiv Međunarodnog krivičnog suda (ICC) u Hagu, čiji je tužilac zatražio naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, njegovog šefa odbrane i trojice čelnika Hamasa zbog navodnih ratnih zločina. Tužilac ICC-a Karim Kan rekao je u izjavi objavljenoj nakon više od sedam mjeseci rata u Gazi da ima opravdane razloge da vjeruje da ova petorica muškaraca “snose krivičnu odgovornost” za navodne ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.

Američki predsjednik Džo Bajden nazvao je taj pravni korak “nečuvenim”, dok je državni sekretar Entoni Blinken upozorio da bi to moglo ugroziti pregovore o sporazumu o taocima i prekidu vatre. Neki američki zastupnici pozvali su Sjedinjene Države na uvođenje sankcija sudu. Godine 2020. Sjedinjene Države uvele su sankcije tužiocu ICC-a.

“Situacija u kojoj SAD ima stav i spremnost da koristi metodu sankcija čak i protiv Međunarodnog krivičnog suda više je nego neobična”, rekao je novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

U martu prošle godine ICC je izdao naloge za hapšenje predsjednika Rusije Vladimira Putina pod optužbom za ratne zločine. Ruske vlasti ocjenjuju da je to besmislen pokušaj Zapada da ukalja ugled Rusije i negira počinjenje ratnih zločina u Ukrajini, prenosi Index.hr.

Nastavi čitati

Aktuelno