Connect with us

Zanimljivosti

RAZGOVOR TELEFONOM DUŽI OD JEDNOG MINUTA dovodi do zagrijevanja mozga

Specijalista radiologije i kvantne medicine dr Vladimir Sinicki izjavio je danas da i dalje važe isti podaci do kojih se svojevremeno došlo istraživanjem sprovedenim u Americi da se, ako neko sate provodi razgovarajući mobilnim telefonom, rizik od dobijanja neke vrste kancera, posebno kancera možda, povećava za 50 odsto.

Sinicki je rekao da smo sada izloženiji zračenju ne samo mobilnih telefona, već i svih drugih aparata.

“Moje istraživanje u ordinaciji je pokazalo da svaki razgovor telefonom preko jednog minuta izuzetno štetno deluje na organizam i dovodi do postepenog zagrevanja mozga”, naveo je on.

Sinicki kaže da je potrebno da, u momentu kada se osoba javlja na telefon, telefon ne bude blizu glave jer su tu najjača zračenja, da se ograniče pozovi na jedan minut i da se, ako je moguće, koriste slušalice, kako bismo se što više zaštitili od zračenja.

Matematičar i stručnjak za informacione tehnologije prof. dr Petar Kočović rekao je, govoreći o 6G mreži, da je za nju, pošto je frekvenca u milimetaraskom domenu, potreban povećan broj baznih stanica i da postoji mogućnost da svaki mobilni telefon bude bazna stanica sa mogućnošću da prenese podatak na drugi telefon.

“Bez obzira što su Japanci, Amerikanci i Kinezi najavili puštanje eksperimentalne faze 6G mreže, oni sada rade eksperimente na velikoj količini uređaja koji nisu samo mobilni telefoni, nego su i uređaji iz kategorije vještačke inteligencije, s obzirom da je 5G napravljen i za te potrebe”, naveo je Kočović

Objasnio je da su prvobitne mreže od 1 do 4 G bile u radio spektru, da je u mikrotalasni prebačena 5G mreža, pa su se tu vodile polemike dok nije skroz prebačena prema radio spektru, a da sada 6G mreža treba da ide i do tri teraherca, što znači da će biti u infracrvenom domenu.

Dodao je da je sve trenutno u eskperimentalnoj fazi.

Zanimljivosti

LOŠA STRANA ELEKTRIČNIH AUTOMOBILA! Ako vam je muka u vožnji, u njih ne sjedajte

Većina ljudi je to iskusila, bilo kao djeca ili odrasli – osjećali su mučninu u automobilu tokom vožnje. Sada su ti problemi još izraženiji u električnim vozilima.

Danski ljekari i naučnici otkrili su da je “bolest kretanja” češća prilikom vožnje u električnim automobila nego u slučaju automobila sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem.

Oni će sada sprovesti istraživanja u ovoj oblasti kako bi pronašli efikasne metode za borbu protiv mučnine u vožnji i njeno otklanjanje.
Bolest kretanja ima simptome kao što su vrtoglavica, glavobolja i mučnina. Nacionalna bolnica u Kopenhagenu pokrenula je veliki istraživački projekat a direktor Centra za sluh i ravnotežu u Danskoj, Mads Kloker, potvrdio je da je bolest kretanja češća kod električnih automobila. To je uzrokovano kombinacijom nekoliko stvari.

“Prije svega, tu su snažna ubrzanja i novi pokreti na koje još nismo navikli. Između ostalog, regenerativno kočenje je mnogo snažnije. Takođe, tu je i nedostatak zvuka, a onda sve informacije koje dobijemo sa ekrana mogu biti ono što nam privlači pažnju”, kaže Mads Kloker za TV2.

On objašnjava da je unutrašnje uho ono koje registruje promjene položaja, kretanja i brzine
Informacije iz uha se upoređuju sa onim što vidimo i čujemo, a ako se ne poklapaju sa onim što očekujemo, možemo dobiti bolest kretanja (mučninu).

Nacionalna bolnica Danske nada se da će pronaći efikasne metode liječenja za slučajeve kada mučnina kretanja postane problem.

Danska policija će takođe imati koristi od ovog posla. Nakon što je prošle godine kupila deset električnih automobila, povećali su se izvještaji o mučnini policajaca.

Objašnjenje je znatno snažnije ubrzanje, a samim tim i vožnja sa više trzaja, koju električni automobili postižu prilikom odlaska na intervenciju, što može da poremeti položaj organa za ravnotežu.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

NAJMOĆNIJI SUPERKOMPJUTER na svijetu riješio decenijsku dilemu

Najmoćniji superkompjuter na svijetu iskorišten je za značajno naučno dostignuće.

Naučnici iz Oak Ridge nacionalne laboratorije (ORNL) uspjeli su da iskoriste najmoćniji superkompjuter na svijetu, Frontier, kako bi došli korak bliže rješenju velikog problema u nuklearnoj fizici.

Njihovo istraživanje fokusirano je na dešifrovanje magnetskih svojstava Ca-48 atomskog jezgra, a jedan od fizičara rekao je da “Ca-48 jezgro brzo propada jer ima jake magnetne interakcije, i jednu od najvećih tranzicionih snaga”.

Ca-48, specijalni tip atoma koji je korišćen pri istraživanjima, ima veoma stabilnu strukturu, i koristan je za proučavanje sila koji drže atome na okupu ili ih razdvajaju. Ima 20 protona i 28 neutrona, što naučnici zovu “dupla magija”, navedeno je u saopštenju ORNL.

Ponašanja ovog atoma su pod znakom pitanja još od 1948. godine, a kako bi došli bar korak bliže odgovoru na pitanje kako Ca-48 funkcioniše, ORNL tim je koristio Frontier superkompjuter za vršenje više od trilion kalkulacija u sekundi.

“Nevjerovatna moć sistema omogućila je timu da izvede potrebne simulacije sa zapanjujućom efikasnošću i preciznošću”, saopšteno je iz laboratorije.

Rezultat je sljedeći: magnetna tranzicija Ca-48 poklopila se sa rezultatima iz eksperimenata sa gama-zracima, čime je velikim dijelom riješen jedan od bitnijih problema u nuklearnoj fizici.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

POJAVA U SAHARI ZBUNILA MNOGE: Kiša lije danima, stvorilo se ogromno jezero

Nevjerovatni prizori iz Sahare.

Snimak sa Zoom Earth-a pokazuju nalet jake kiše koja trenutno udara u pustinju Saharu, koja je, kao najveća vruća pustinja na svijetu, poznata po suvim uslovima.

Snimak prognoze, koju je Zoom Earth objavio juče ujutru na X-u pokazuje kišu koja je od srijede krenula širom sjeverozapadne Afrike. Kiša je nastavila da pada u regionu do četvrtka, a radar predviđa da će se nastaviti i danas.

Količina kiše varira od slabe do jake, prema radaru. Post dalje povezuje padavine sa malim brojem uragana u Atlantskom okeanu koji su pogodili SAD ove godine.

“Tropski talasi, koji se često razvijaju u uragane, nisu se tako snažno pojavljivali iz centralne Afrike. Jedan ključni faktor za formiranje tropskih talasa je zona intertropske konvergencije (ITCZ). Ona se pomjerila dalje na sjever nego inače. Ovo, u kombinaciji sa rekordno pozitivnom sjevernoatlantskom oscilacijom (NAO), promijenilo je vremenske obrasce širom Atlantika i Afrike”, navodi Zoom Earth.

Ova promjena je izazvala više kiše u dijelovima svijeta koji inače ne pamte tako velike količine padavina, kao što su pustinje Sahel i Sahara.

Stanovnici malog pustinjskog grada Ain Sefra u sjeverozapadnom Alžiru bili su zapanjeni kada su vidjeli kako se ogromno jezero pojavljuje u obično suvoj pustinji u rijetkom prirodnom fenomenu nakon veoma jake kiše.

U Sahari, u kojoj obično ima malo ili nimalo kiše, a u rijetkim slučajevima, jednom u deceniji, palo je 500 odsto normalnih mjesečnih padavina ovog mjeseca.

Nastavi čitati

Aktuelno