Connect with us

Hronika

REZULTATI SLABI: Tanak učinak disciplinskih postupaka PROTIV SUDIJA I TUŽILACA

Disciplinski postupci koji se vode protiv nosilaca pravosudnih funkcija u BiH i dalje nemaju veći preventivni učinak.

Navedeno je to u izvještaju Evropske komisije o BiH za prošlu godinu, gdje se ističe da je tokom 2021. godine Kancelarija disciplinskog tužioca zaprimila 925 pritužbi, od čega 71 po službenoj dužnosti protiv nosilaca pravosudnih funkcija (28 odsto više nego 2020. godine) i podigla tek 35 disciplinskih tužbi, uključujući 10 protiv glavnih tužilaca i predsjednika sudova.

Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS) BiH je, dodaje se, proveo 31 disciplinski postupak, od kojih je 25 rezultiralo disciplinskim mjerama, uključujući jedan premještaj na niže radno mjesto i 15 slučajeva smanjenja plate. Jedan sudija je tokom postupka podnio ostavku.

Podsjeća se da su neki slučajevi koji se odnose na rukovodioce pravosudnih institucija privukli veliku pažnju.

Tako je u oktobru 2021. godine Gordana Tadić, glavna tužiteljka Tužilaštva BiH, zbog disciplinskih prekršaja, konkretno zbog manipulacije dodjelom predmeta, premještena na mjesto tužioca, dok je Ranko Debevec, predsjednik Suda BiH, oslobođen po svim tačkama disciplinske tužbe.

“VSTS mora dosljedno primjenjivati kriterijume podobnosti kandidata za pravosudne funkcije, u skladu sa preporukama Komisije. Neispunjavanje kriterijuma podobnosti za posljedicu treba da ima nemogućnost napredovanja, odnosno nezadovoljavajuću ocjenu rada”, sugerisali su iz Evropske komisije.

Istaknuto je i da disciplinska ročišta i odluke moraju na efikasniji način doprijeti do šire javnosti. Poručeno je i da nije bilo napretka u otklanjanju manjkavosti koje se tiču sastava i potencijalnog sukoba interesa kod formiranja disciplinskih komisija.

“Potrebno je unaprijediti pravila i obuku o izvođenju dokaza pred disciplinskim komisijama u skladu sa preporukama Komisije, kao i ocjenu etičkih standarda”, navela je Evropska komisija.

Ivana Korajlić, izvršna direktorica “Transparency Internationala” za BiH, kaže da su tokom višegodišnjeg praćenja disciplinskih postupaka, što se odnosi na statističke pokazatelje, ali i pojedinačne postupke, ustanovili da je kaznena politika vrlo blaga.

“Ogromna većina sankcija koje se izriču su javna ili jednostavno samo opomena, pa čak imate i apsurdnu situaciju da se ispod javnih opomena ne navode imena i prezimena osoba koje su sankcionisane. Potpuno se gubi smisao javne opomene ako nije navedeno ko je konkretno opomenut. Zapravo, većina ide kroz opomene, a jedan dio kroz novčane sankcije u vidu odbitka određenog postotka od plate u vrlo niskom procentu, čak i za vrlo ozbiljne prekršaje. Slučajevi razrješenja su rijetkost i bude ih samo nekoliko svake godine”, kaže Korajlićeva za “Nezavisne novine”.

Stoga, kako dodaje, stoji konstatacija da sankcije nemaju nikakav odvraćajući efekat, a drugi problem je, ističe, sama kompleksnost ovakvih postupaka.

I novinar iz Banjaluke Nebojša Tomašević, koji od 2009. godine prati rad pravosuđa, ocjenjuje da je na mjestu upozorenje Evropske komisije da disciplinski postupci nemaju pozitivan efekat u pravosuđu.

“Nosioci pravosudnih funkcija obično budu kažnjeni odbijanjem od plate, ili premještajem na neko drugo mjesto za koje se ponekad na kraju ispostavi da je i bolje od prethodnog”, kaže Tomašević.

Osim toga, kako primjećuje, nema nikakve odgovornosti za propale sudske procese i pale optužnice zbog lošeg rada. Svjedoci smo, dodaje, da veliki procesi o procesuiranju kriminala, pogotovo korupcije, završavaju malim kaznama ili oslobađajućim presudama, a niko za to ne snosi odgovornost.

“Niko ne traži uzroke toga, već se sve svodi na ‘takvi su dokazi’, bez odgovornosti za one koji treba da prikupe i cijene takve dokaze i koji se ne upuštaju dublje u problem. Nedostatak odgovornosti u tom segmentu je, prema mom mišljenju, još porazniji nego male kazne u disciplinskim postupcima koje svakako ne utiču na nekog ko je sklon ‘muljanju i zloupotrebi položaja’ da to ne čini”, rekao je Tomašević za “Nezavisne novine”.

Hronika

JEZIVI DETALJI ZLOČINA: Tuzlak koji je ubio ženu i djecu ostavio i poruku

Muškarac iz Tuzle Mujaga Čičkušić ubio je suprugu i dvoje djece, starosti devet i dvije godine, a zatim prešao u stan zgrade prekoputa i počinio samoubistvo. On se bacio sa zgrade.

Istražni timovi pronašli su sjekiru kojom je najvjerovatnije izvršeno ubistvo. Pronađeni su i drugi oštri predmeti. Naređeno je vještačenje.

Prema nezvaničnim informacijama, tužioci i istražitelji vjeruju da bi motiv stravičnog ubistva mogla biti ljubomora. No, za sada ova informacija nije zvanično potvrđena.

Čičkušić se, kako je za “Avaz” potvrđeno, prije nekoliko dana vratio iz Njemačke, gdje je radio kao medicinski tehničar. On je bio radnik Kliničkog centra Univerziteta u Tuzli, kao i njegova supruga, ali je išao da radi u Njemačku.

On je, kako je do sada pokazala istraga, brutalni zločin isplanirao u detalje. Avaz saznaje da je Čičkušić nekoliko dana prije zločina kupio sjekiru na pijaci kod Hemeta i da je njome ubio članove porodice.

U stanu je zatečen stravičan prizor, a cijeli stan je uništen i ispremještan. Supruga je, što je pokazala istraga, pokušala spasiti djecu, ali nije uspjela.

Ono što je šokiralo istražioce jeste da je Čičkušić nakon stravičnog zločina ostavio poruku na vratima stana. On je napisao imena pojedinih ljudi. Policija sada istražuje o kome se radi. Navodno, među imenima su imena pojedinih rođaka koji su mu pomogli da se zaposli u Njemačkoj.

Nastavi čitati

Hronika

Dijete zadobilo teške povrede u UDESU TRI VOZILA

Ljekari Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu konstatovali su teške tjelesne povrede kod djeteta povrijeđenog u saobraćajnoj nezgodi u mjestu Potkrajevi, u opštini Pale, saopšteno je iz Policijske uprave Istočno Sarajevo.

U ovoj nezgodi koja se dogodila juče na magistralnom putu Podromanija-Sumbulovac povrijeđeno je ukupno pet osoba.

U nezgodi su učestvovali vozači automobila “reno” A.K. iz Sarajeva, teretnog vozila “volvo” V.DŽ. iz Istočnog Sarajeva i automobila “opel” G.V. iz Šekovića.

Uviđaj su izvršili pripadnici Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja Pale i nakon dokumentovanja predmeta Okružnom javnom tužilaštvu u Istočnom Sarajevu, protiv A.K. biće dostavljen izvještaj o počinjenom krivičnom djelu ugrožavanje javnog saobraćaja.

Nastavi čitati

Hronika

POŽAR U VRTIĆU U BIJELJINI: Na terenu vatrogasci i policija

U bijeljinskom vrtiću „Dragan i Zoran“ izbio je požar, četiri vatrogasne ekipe su na terenu, a djeca su napolju, na bezbjednom.

Ovaj vrtić nalazi se u Ulici neznanih junaka, a na fotografijama se vidi dim koji izbija iz jednog dijela objekta, piše Infobijeljina.

Brzom reakcijom Teritorijalne vatrogasne jedinice Bijeljina spriječeno je dalje širenje požara u objektu.

Osim vatrogasaca, na terenu je policija.

Goran Gašić, direktor bijeljinskog Vrtića „Dragan i Zoran“, izjavio je da je požar koji je izbio jutros u ovom obdaništu izazvan kvarom na elektroinstalacijama u vešeraju.

“U pitanju su bile električne instalacije u vešeraju, ali blagovremenom intervencijom svih zaposlenih, zatim Teritorijalne vatrogasne jedinice i Policijske uprave Bijeljina, regulisali smo i riješili problem. Ono što je najbitnije, jeste da su djeca pravovremenom intervencijom evakuisana u dvorište”, istakao je Gašić.

On je naglasio da vatra nije prijetila da zahvati druge prostorije, ali da su djeca i svi zaposleni odmah izašli u dvorište.

“Roditelji ne treba da brinu, djeca su na sigurnom. Uputili bismo apel, ako danas mogu po svoje mališane da dođu ranije, kako bismo mogli da sredimo prostorije i da već sutra radimo u punom kapacitetu. Zahvalio bih i roditeljima koji su se našli u objektu u vrijeme požara i pružili nesebičnu podršku da potencijalnu štetu svedemo na minimum”, dodao je Gašić.

Nastavi čitati

Aktuelno