Connect with us

Društvo

STIGLO UPOZORENJE! Zbog dotrajale opreme mogući su PROBLEMI sa izdavanjem ličnih dokumenata u BiH

Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka (IDDEEA) BiH upozorila je da su, zbog višegodišnjeg neobnavljanja opreme, mogući problemi u kontinuiranom i efikasnom poslovanju, prvenstveno u vezi sa izdavanjem ličnih dokumenata.

Ističući da je, zbog granice rashoda koja im je ostavljena u budžetu BiH, količina identifikacionih dokumenata – ličnih karata, vozačkih dozvola i pasoša, smanjena ispod ugovorene i planirane, što u budućnosti dovodi u pitanje potrebe građana, iz Agencije su istakli da su im za efikasno funkcionisanje potrebna i dostojna tehnička sredstva.

Za rashode IDDEEA u budžetu BiH za 2024. godinu određeno je 38,5 miliona KM, što u ovoj agenciji smatraju nedovoljnim uz sve napore da minimiziraju izdatke za službena putovanja, mobilne telefone, reprezentaciju i nabavku goriva.

“Ovako niska gornja granica rashoda ostavlja malo prostora za kapitalna ulaganja, što je nerealno jer je činjenica da se posljednje dvije godine kapitalane nabavke uopšte ne provode ili se provode u tako malim okvirima da to Agenciji ne znači ništa s obzirom da je postojeća oprema već zastarjela, a sve zbog privremenog finansiranja, kao i znatno niskih gornjih granica rashoga za Agenciju unazad par godina”, navode iz IDDEEA, prenosi Srna.

Posebno upozoravaju da dotrajala oprema u tehničkom sektoru, ali i u Centru za skladištenje, personalizaciju i transport dokumenata nije obnavljana dugi niz godina i da je rizik njenog prestanka rada ogroman i izvjestan.

“Funkcionisanje Agencije gotovo u svim segmentima njenog rada na ovaj način je dovedeo u pitanje. Kako bi se svi poslovni procesi uspješno odvijali, od čega zavisi efikasno funkcionisanje sistema personalizacije, transporta i skladištenja dokumenata, te obavljanje drugih poslova iz nadležnosti Agencije, neophodno je da se Agenciji obezbijede dostojna tehnička sredstva”, dodaju iz IDDEEA.

Ocjenjujući da je planiranih 38,5 miliona KM iz budžeta BiH nedovoljno za funkcionisanje Agencije u 2024. godine, iz IDDEEA navode da aneksom na redovni budžetski zahtjev traže još 11.117.000 KM od čega se 4.130.000 odnosi na tekuće izdatke za nabavku materijala za lične karte, vozačke dozvole i pasoše, te izdatke za usluge transporta opreme, kao i materijal i usluge održavanja opreme.

Preostalih 7.047.000 KM odnosi se na kapitalne izdatke za realizaciju projekata koje je pokrenula EU, preciziraju iz IDDEEA u odgovoru dostavljenom Parlamentarnoj skupštini na poslaničko pitanje u vezi sa zahtjevom Agencije nadležnom ministarstvu za dodjelu sredstava iz budžeta BiH za 2024. godinu.

Društvo

MIŠKOVIĆU SE “OSLADILA” BiH! U Sarajevu otvara novu firmu “Ananas DOO”

U Sarajevu je prije nekoliko dana osnovana kompanija Ananas d.o.o.

Riječ o kćeri firmi platforme Ananas e-commerce d.o.o. Beograd, iza koje stoji vlasnik Delta Holdinga Miroslav Mišković, prenosi Biznisinfo.

Direktor sarajevskog Ananasa je Erol Ferović a sjedište kompanije je u ulici Marka Marulića u Novom Sarajevu.
Ova informacija dolazi nakon što je objavljeno da kompanije namjerava uskoro započeti poslovanje u Bosni i Hercegovini, nakon što već neko vrijeme radi u Srbiji i još nekim zemljama regiona.

Ananas je zamišljen kao platforma za online trgovinu, odnosno balkanska inačica američkog Amazona koji je u vlaništvu Džefa Bezosa.

Mišković je, inače, jedan od najbogatijih ljudi na Balkanu. Između ostalog, vlasnik je Delta Planeta, najvećeg tržnog centra u Banjaluci i jednog od najvećih u BiH.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ponovo sunce pa kiša, GRMLJAVINA I NEVRIJEME

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje nestabilno vrijeme sa kišom, pljuskovima i grmljavinom.

Ujutro i prije podne očekuje se smjena sunčanih i oblačnih perioda, prolazna kiša moguća je ponegdje na istoku i u Hercegovini, dok će sunčanije biti na sjeveru, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U poslijepodnevnim časovima postepeno naoblačenje usloviliće kišu ili pljuskove koji će biti izraženije na istoku i u centralnim krajevima, dok su lokalno moguće nepogode sa jačim pljuskovima i obilnijim padavinama, uz pojavu grada.

Jutarnja temeperatura vazduha biće od devet do 16, u višim predjelima od sedam, dnevna od 21 do 27, u višim krajevima od 15 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

POLJOPRIVREDNICI OGORČENI: Sredstva za sjetvu nisu isplaćena na vrijeme

Poljoprivredni proizvođači u Unsko-sanskom kantonu nisu na vrijeme dobili obećana sredstva za proljetnu sjetvu, koja se privodi kraju, što im je značajno otežalo poslove oko sjetve.

“Zbog čega je to tako, nije nam poznato, jer kada god se obratimo nadležnom kantonalnom ili federalnom ministarstvu, oni prebacuju lopticu jedni na druge. Zašto sredstva nisu isplaćena na vrijeme, prije početka sjetve, nije nam poznato, a također moram istaći kako nismo još dobili poticajna sredstva za posljednji kvartal prošle i prvi kvartal ove godine”, kazao je Ermin Veladžić, predsjednik Udruženja proizvođača mesa i mlijeka USK.

Prema njegovim riječima, to je uticalo na kvantitet i kvalitet sjetve, jer su farmeri zasijali manje površina i pripremili ih na manje kvalitetan način.

“Sigurno je kako će biti smanjeni prinosi od sjetve, a nisu nam pogodovale niti vremenske prilike, i to će se zasigurno odraziti posebno na sjetvu i kvalitet kukuruza”, kazao je Veladžić.

Prema njegovim riječima, sjemenski kukuruz i herbicidi su značajno poskupjeli u ovoj godini, a poljoprivrednici smatraju kako za to nije bilo opravdanih razloga.

Veladžić ističe kako su poljoprivrednici zadovoljni programima podrške, ali ne i harmonizacijom isplata, zbog čega su farmeri u stalnoj neizvjesnosti. “Ista situacija se ponavlja iz godine u godinu, obećali su nam da će se to promijeniti, ali sve je ostalo na istom. Ipak, pozitivno je što su značajno olakšane administrativne prijave za poticajna sredstva, jer nam je to u prošlosti stvaralo velike probleme”, naveo je Veladžić.

Proljetnom sjetvom na području Unsko-sanskog kantona obuhvaćeno je oko 26.000 hektara zemljišta, što je značajno manje u odnosu na ranije godine. Prema zvaničnim podacima, Unsko-sanski kanton raspolaže sa 105.000 hektara obradivih površina, od čega je neiskorišteno oko 60 procenata zemljišta.

Zbog problema u poljoprivrednoj proizvodnji koji su prisutni godinama, sve više ovdašnjih poljoprivrednika se odlučuje na zatvaranje farmi i odlazak na rad u inostranstvo, pa je trenutno evidentan problem nedostatka radne snage.

“U ovom trenutku kako-tako opstaju porodična gospodarstva, ali mnogi poljoprivrednici stavljaju katance na svoje farme”, navodi Veladžić.

Nastavi čitati

Aktuelno