Connect with us

Region

MISLI NA SVOJ NAROD! Milanović odbio obuku ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj

Kancelarija predsjednika Hrvatske, Zorana Milanovića, objavio je da je odbijen dopis u kojem se traži saglasnost za obuku ukrajinskih vojnika u Hrvatskoj, koji je ministar odbrane Mario Banožić poslao Milanoviću.

U nastavku prenosimo saopštenje u cijelosti:

“Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović primio je dopis ministra odbrane kojim se traži njegova prethodna saglasnost na ‘Nacrt prijedloga odluke Hrvatskog sabora o učestvovanju pripadnika Oružanih snaga Republike Hrvatske u misiji Evropske unije za vojnu pomoć za podršku Ukrajini’ (EU Military Assistance Mission – Ukraine – EUMAM).

S obzirom na opravdano veliki interes hrvatske javnosti za najavljeno učestvovanje pripadnika OSRH u misiji EU za vojnu pomoć Ukrajini, te istovremeno nejasne i neobrazložene okolnosti učestvovanja pripadnika OSRH u spomenutoj misiji, Kancelarija Predsjednika Republike obavještava javnost kako je navedeni ministrov dopis nepodoban za postupanje Predsjednika Republike iz sljedećih formalnih i materijalnih razloga:

Naveo četiri razloga za odbijanje
1. Predsjedniku Republike obraća se ministar odbrane koji niti Ustavom niti Zakonom o odbrani nije ovlašten tražiti prethodnu saglasnost Predsjednika Republike. Jedini subjekti koje predviđa Ustav Republike Hrvatske kod donošenja ovakvih odluka su Vlada Republike Hrvatske, Predsjednik Republike Hrvatske i eventualno Hrvatski sabor.

2. Nacrt Odluke koji je priložen ne navodi konkretno ni aktivnosti koje bi pripadnici Hrvatske vojske provodili u inostranstvu niti djelovanje odnosno aktivnosti koje bi pripadnici Oružanih snaga Ukrajine sprovodili na teritoriju Republike Hrvatske. Jedino što se navodi u obrazloženju Odluke su opšti podaci o samoj misiji EUMAM.

3. Dostavljeni Nacrt prijedloga Odluke, u dijelu koji se tiče dolaska ukrajinskih vojnika na teritoriji Republike Hrvatske, poziva se na član 7., stav 3. Ustava Republike Hrvatske koji glasi:

‘Oružane snage država saveznica mogu prijeći granicu i ući u Republiku Hrvatsku ili djelovati unutar njenih granica u skladu sa sklopljenim međunarodnim ugovorima, na temelju odluke Hrvatskoga sabora, koju predlaže Vlada Republike Hrvatske uz prethodnu saglasnost Predsjednika Republike Hrvatske’.

Da bi uopšte došla u obzir primjena ove odredbe Ustava, mora se raditi: a) oružanim snagama država saveznica i b) ulasku ili djelovanju takvih snaga u skladu sa sklopljenim međunarodnim ugovorima. U dopisu koji nam je dostavljen ne navodi se pravna osnova po kojoj je utvrđeno da je Ukrajina država saveznica u smislu ove odredbe Ustava (ne radi se o članici niti jednog saveza čiji je član Republika Hrvatska i članstvom kojim se obavezujemo na pružanje vojne pomoći), niti koji bi to bio međunarodni ugovor temeljem kojeg bi njene oružane snage ušle i/ili djelovale na području Republike Hrvatske.

Pozivanje na Ustav
4. Iz obrazloženja nacrta Odluke proizlazi da hrvatska Vlada planira sprovoditi obuku ukrajinskih vojnika na području Republike Hrvatske. U tom slučaju, odredba čl. 7. st. 3. Ustava na koju se poziva Nacrt odluke je neprimjenjiva. Naime, Ustavom je izrazito uređeno pitanje prelaska granice stranih vojnika za potrebe vježbe i obuke i to odredbom čl. 7. st. 9. Ustava koja glasi:

‘Oružane snage država saveznica mogu prijeći granice Republike Hrvatske radi vježbi i obuke u okviru međunarodnih organizacija kojima je Republika Hrvatska pristupila ili pristupa na temelju međunarodnih ugovora te radi pružanja humanitarne pomoći, na temelju odluke Vlade Republike Hrvatske uz prethodnu saglasnost Predsjednika Republike Hrvatske’.

Dakle, ako se radi o vježbi ili obuci ukrajinskih vojnika na području Republike Hrvatske, jedina ustavna podloga za donošenje odluke o tome može biti odredba čl. 7. st. 9. Ustava Republike Hrvatske kojom se ta pitanja konkretno uređuju, a ne opća odredba čl. 7. st. 3. Ustava, prenosi “Index”.

Predsjednik Republike Hrvatske smatra kako iz gore navedenih razloga nisu stečeni uslovi da uopšte uzme u razmatranje navedeni dopis ministra odbrane, a radi donošenja odluke o davanju ili nedavanju prethodne saglasnosti.”

Region

OTKAZALE KOČNICE – IZBJEGNUTA TRAGEDIJA: Autobus pun đaka se zapalio pa sletio sa puta

Autobus koji je prevozio školarce zapalio se jutros na putu iz Sinja prema Zagrebu, u mjestu Bajagić.

Djeca su na vrijeme napustila vozilo i požar koji je izbio na predjelu motora je ugašen, objavila je policija.

Denis Bobeta, zamjenik gradonačelnika Sinja, komentarisao je slučaj.

“Na svu sreću, izbjegnuta je veća tragedija, autobus je prevozio djecu. Vidjeli ste da se na toj uzbrdici autobus zapalio. Prilikom gašenja čak su otkazale kočnice, sletio je sa strane. Nije to problem samo sada, problem je dugogodišnji, roditelji su u strahu”, rekao je on.

“Previše su stari, djeca se voze u busevima od 20 – 30 godina. Onaj ko im daje linije trebaju uvesti da autobusi ne smiju biti stari od pet ili sedam godina. To bi bilo optimalno”, rekao je Bobeta.

“Vozač je bio priseban. Zaustavio je bus i pustio djecu van. Počeo je gasiti, onda su popustile kočnice, vjerojatno je nešto pregorjelo”, dodao je on.

Nastavi čitati

Region

Srbija u Njujorku nije dozvolila da se STIGMATIZUJE SRPSKI NAROD

Predsjednik Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da će joj biti izuzetno teško da sarađuje sa zemljama koje su bile sponzori i kosponzori rezolucije o Srebrenici, koja je usvojena u Generalnoj skupštini UN.

“Osećaću se mnogo bliža zemljama koje su glasale protiv ili su bile uzdržane, ili napustile salu. Nastavićemo da radimo sa našim partnerima. EU je u našem interesu, ali ću u svakom trenutku biti uz zemlje koje su bile uz nas”, rekla je Brnabićeva.

Ona je navela da Srbija u Njujorku nije dozvolila da se stigmatizuje srpski narod, te da je pokazala kako se bori za svoje interese, svijet i za međunarodno pravo.

Brnabićeva je rekla da se rezultat glasanja poklapa sa diplomatskim aktivnostima Srbije, te da više od dvije trećine svijeta nije glasalo za tu rezoluciju.

Ona je ukazala da i one zemlje koje su bile uzdržane predstavljaju jasan glas da nisu bile za rezoluciju.

“Ovo je veliki rezultat rada predsednika i naše diplomatije. Srbija je pokazala kako se bori za svoje interese, svet i principe međunarodnog prava”, rekla je Brnabićeva za RTS.

Brnabićeva je zahvalila Mađarskoj na podršci i tome što je glasala protiv, kao i Kipru, Grčkoj, Slovačkoj na uzdržanosti, a posebno je istakla primjer Monaka čiji su predstavnici izašli iz sale kada se glasilo.

“Veliko hvala Monaku. To je takođe pokazatelj jednog ogromnog integriteta”, rekla je Brnabićeva.

Nastavi čitati

Region

NOVINARKA HRT-a: Diplomatska pobjeda Srbije u UN

U dnevniku hrvatskog javnog servisa sinoć se moglo čuti priznanje o diplomatskoj pobjedi Srbije u UN, na čelu sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem.

Naime, reporterka HRT uključila se uživo iz Njujorka i tom prilikom rekla da je rezoluciju podržalo manje država nego što se očekivalo, te istakla da je to “diplomatska pobjeda Srbije”.

“Predložile su je (rezoluciju o Srebrenici, prim.aut.) Njemačka i Ruanda a Hrvatska je jedan od 40-ak sponzora. Uprkos tome što se u dokumentu ne spominje krivica nijednog naroda, Srbija i Republika Srpska, uz potporu Rusije, danima su žestoko lobirale protiv njenog izglasavanja”, rekao je voditelj Dnevnika 2 na HRT-u, nakon čega se uključila reporterka uživo iz Njujorka:

“Čuli smo u prilogu, rezoluciju su poduprle 84 države – manje nego što se očekivalo i to ipak govori o diplomatskoj pobjedi Srbije uz pomoć potpore. Vidjeli smo brojne države iz latinoameričke skupine, afričke skupine… prepoznale su se u riječima srpskog predsjednika kako ‘moćne zapadne zemlje kroje međunarodnu politiku po svojim aršinima'”, rekla je reporterka i dodala:

“Videli smo danas i još neke zanimljive poruke s glasanja: Kina koja je polovično suzdržana kod ovakvih rezolucija, danas je bila protiv rezolucije. Isto tako, kada je riječ o državama Evropske unije, Mađarska je bila protiv tako da to nije bilo iznenađenje”, rekla je reporterka hrvatskog javnog servisa.

Nastavi čitati

Aktuelno