Connect with us

Gradovi

Nema prodaje mesa i stoke, uzgajivačima će šteta biti namirena

Zbog afričke kuge svinja u Republici Srpskoj je do sada eutanazirano više od 3.300 tih životinja, a od 78 žarišta zaraze, najviše ih je u najvećem centru Semberije i drugom po veličini gradu u Srpskoj Bijeljini.

Na snazi i dalje ostaje odluka da ne rade stočne pijace i da se ne prodaju stoka i meso, neophodno je smanjiti svaku mogućnost prenosa zaraze, a Vlada RS će isplatiti štetu uzgajivačima, poruke su nakon sastanka ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Save Minića sa poljoprivrednim proizvođačima iz Semberije, ali i sa čelnim ljudima Bijeljine, Lopara i Ugljevika, gdje je odlukom Republičkog štaba za vanredne situacije u ponedjeljak proglašena vanredna situacija.

Nadležni pomno prate stanje i u Donjem Žabaru i Šamcu, gdje se takođe pojavila afrička kuga.

Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije i Majevice istakao je da na sastanku dogovoreno da će se na ugroženim teritorijama pojačati mehanizacija i ljudstvo, kako bi se smanjio uticaj afričke kuge.

“Dolaze stalno pozitivni i negativni uzorci. Mi proizvođači tražimo da se sela pretresu i da se da rješenje za ljude gdje da plasiraju stoku. Ne možemo dozvoliti rad stočne pijace, prometovanje stoke, jer je to virus koji će zaraziti i ostale kolege. Sa ovim ćemo morati duže vremena živjeti. Predlagao sam da se sela potpuno izoluju. Ali mislim da ćemo dugo imati problem sa ovim”, rekao je Bakajlić, te dodao da je teško govoriti o procjeni štete, ali da novca ima u Kompenzacionom i Agrarnom fondu RS.

Resorni ministar Savo Minić naveo je da je dosad postojao problem sa utvrđivanjem prisustva zaraze i odvozom uginulih svinja, ali da će to biti riješeno.

“Dobili smo još šest inspektora na terenu, očekujemo jedno specijalizovano vozilo, a do petka još jedno vozilo. Vlada je u sve tri ove opštine utvrdila katastarske lokalitete da se urede za sahranjivanje životinja. Sutra će do 10 časova funkcionisati 28 barijera na saobraćajnicama za dezinfenkciju vozila kako bi se spriječilo prenošenje zaraze, koje je moguće i automobilima i svim ostalim. Tražili smo da dobijemo strukture tla kada je u pitanju Bijeljina da se vrši ukopavanje ostataka životinja”, pojasnio je Minić.

Kada je u pitanju naknada štete, on je naveo da će biti sastavljeni formulari sa pravilnikom koji će biti poslati lokalnim zajednicama na popunjavanje, a onda će novac/šteta biti namireni putem Vladinog Fonda solidarnosti.

“Takođe, u srijedu u Sarajevo dolaze eksperti iz Evrope koji se već četiripet godina bave ovim problemom. Doći će I u Bijeljinu. Mi smo donijeli još neke zaključke koji će ići na Vladu, a za četvrtak pripremamo izvještaj”, rekao je Minić, te dodao da u ovom trenutku postoji zabrinutost za situaciju u opštini Donji Žabar.

“Nadam se da tamo nećemo morati proglasiti vanrednu situaciju. Nemamo nadležnost što se tiče Brčko distrikta, ali ćemo pojačati dezinfikacione barijere koji idu od tog grada ka Srpskoj. Tražićemo i uklanjanje svih pasa lutalica i svega ostalog da se to ukloni sve što može prenijeti zarazu”, kazao je Minić, te podsjetio

da je dosad potvrđeno 78 žarišta afričke kuge svinja.

Milan Novitović, v.d. direktora Republičke uprave Civilne zaštite rekao je

da će Republički štab za vanredne situacije uspostaviti stručno operativno tijelo koje će na osnovu stanja na terenu i ažuriranih podataka predlagati Vladi Republike Srpske naredne korake za suzbijanje širenja afričke kuge svinja.

Pomoć u saniranju posljedica mogla bi da dođe i od strane Savjeta ministara BIH. Naime, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac predložio je Savjetu ministara BiH da iz tekuće rezerve budžeta institucija BiH interventno izdvoji milion konvertibilnih maraka za saniranje posljedica širenja afričke svinjske kuge u Republici Srpskoj i Brčko Distriktu.

U prijedlogu odluke navedeno je da će se sredstva putem Kancelarije za veterinarstvo BiH doznačiti na način da će Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS biti dodijeljeno 850.000 KM, a Odjeljenju za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Brčko distrikta 150.000 KM.

On je naglasio da će insistirati da se prijedlog nađe na dnevnom redu prve naredne sjednice Savjeta ministara BiH, koja je zakazana za četvrtak, 13. jula 2023. godine.

Podsjetimo, prvi slučaj afričke kuge svinja potvrđen je 22. juna kod uginule svinje u bijeljinskom selu Dragaljevac Srednji, a dan kasnije formiran je Lokalni krizni centar za kontrolu afričke kuge svinja u Republici Srpskoj.

NEZAVISNE

Gradovi

BUDUĆNOST OBEĆAVA U Trebinju sve više prvačića

Na području Trebinja u novu školsku godinu kreće veći broj prvačića nego prethodnih godina, a prema najavama iz gradskih vrtića i predškolskih ustanova, ta brojka će biti veća i u narednim godinama.

Ovo je zaključeno na sastanku gradonačelnika Trebinja Mirka Ćurića sa direktorima osnovnih škola u ovom gradu, organizovanom u Gradskoj upravi povodom početka školske godine, gdje je zauzet jedinstven stav da se i u budućem vremenu taj trend treba zadržati pružanjem različitih benefita projektima školstva i porodice.

“U Osnovnu školu ‘Sveti Vasilije Ostroški i Tvrdoški’ kreće 70 prvačića, ali imaju u najavi i još nekoliko učenika – povratnika iz inostranstva, u školu ‘Jovan Jovanović Zmaj’ kreće 122 prvačića u centralnu i još 12 učenika u područna odjeljenja, a u ‘Vuk Karadžić’ kreće 88 učenika u centralnu i pet novih malih đaka u područno odjeljenje”, pojašnjava Milorad Nadaždin, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola istočne Hercegovine.

To je, prema statistici, jedno novo odjeljenje u sve tri trebinjske osnovne škole, što nije zanemariv broj, pogotovo kada se zna da su povećanja evidentirana i u seoskim školama, na šta uveliko utiču i benefiti koje pruža lokalna zajednica za ovu djecu.

“Osim benefita koje lokalna zajednica pruža djeci iz ruralnih sredina, konstantno se poboljšavaju uslovi i u gradskim školama, pa je prošle godine u Osnovnoj školi ‘Sveti Vasilije Ostroški i Tvrdoški’ preko gradskog projekta otvorena stomatološka ambulanta u saradnji sa Ambasadom Poljske, a u najavi je izgradnja lifta u školi ‘Vuk Karadžić’, dok u infrastrukturnom smislu nije izostala ni škola ‘Jovan Jovanović Zmaj’ gdje su ranije realizovani mnogi projekti na poboljšanju uslova rada”, kazao je Nadaždin, napominjući da se susreo i sa predstavnicima Policijske uprave Trebinje, čiji će pripadnici voditi računa o dodatnoj bezbjednosti djece u školama.

Ćurić je još jednom ponovio da u gradu nema učenika koji će krenuti u novu školsku godinu a da mu neće biti obezbijeđen kompletan školski i udžbenički pribor.

Nastavi čitati

Gradovi

NEVRIJEME U MOSTARU NAPRAVILO HAOS: Grom udario u kuću, oborena stabla i grane

Tokom olujnog nevremena u Mostaru grom je udario u porodičnu kuću u mjestu Polog i izazvao požar u kojem nije bilo povrijeđenih, rekli su Srni iz mostarske Profesionalne vatrogasne jedinice koja je nakon nevremena imala devet intervencija.

“Oko 20.00 časova grom je udario u porodičnu kuću u Pologu kod Mostara, nije bilo povrijeđenih, a požar smo stavili pod kontrolu”, naveli su iz Vatrogasne jedinice.

Ostale intervencije bile u vezi sa oborenim stablima i granama koje su na određenim dionicama blokirale puteve. Posljednja intervencija bila je noćas oko 2.00 časa na uklanjanju oborenih stabala u blizini pravoslavne crkve.

Iz Vatrogasne jedinice su naveli da tokom dana očekuju nove prijave o šteti nastaloj usljed nevremena.

Olujno nevrijeme praćeno grmljavinom sinoć je oko 20.00 časova zahvatilo područje Mostara, ali i veći dio Hercegovine. U Mostaru je u kratkom periodu pala velika količina kiše, a zabilježen je i veliki broj udara gromova.

(Srna)

Nastavi čitati

Gradovi

Šteta od olujnog nevremena u Bijeljini gotovo dva miliona KM

Foto: InfoBijeljina

Šteta koju su poljoprivrednici u Semberiji pretrpjeli u olujnom nevremenu u julu procijenjena je na gotovo dva miliona KM, saopšteno je iz Gradske uprave Bijeljina.

Od toga je 1,8 miliona KM štete na plastenicima, a preostalih 200.000 KM na voćnjacima i kukuruzu.

Sreten Vučković iz gradskog Odjeljenja za poljoprivredu kaže da je podneseno 580 zahtjeva za procjenu i nadoknadu štete, od toga se 502 prijave odnose na oštećene plastenike, 56 na olujom oštećena polja kukuruza i 22 na voćnjake.

Nakon što je 19. jula Bijeljinu pogodilo olujno nevrijeme sa udarima vjetra koji su prelazili 100 kilometara na čas, proglašeno je stanje elementarne nepogode i formirane četiri komisije koje su obišle sve lokacije na kojima je prijavljena šteta na poljoprivrednim površinama.

Još tri komisije za procjenu štete na više od 260 prijavljenih individualnih i kolektivnih objekata sutra završavaju svoj posao.

NEZAVISNE

Nastavi čitati

Aktuelno